Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pomoc przez przemoc

Bywam spowiednikiem, bywam penitentem.

Wiem i rozumiem, że osoba, która się spowiada, jest bezbronna. Poddaje się ocenie i jest oceniana.

To oczywiste i nie pisałbym o tym, gdyby nie szacunek do człowieka, który opowiedział mi swoją historię.

Jest po sześćdziesiątce i sporo w życiu przeżył. Klęka do spowiedzi, wyznaje grzechy i zostaje zrugany z góry na dół.

Spowiednik, dużo młodszy od penitenta, chyba ma taką strategię: pomoc przez przemoc. Nie ma rozmowy, jest besztanie.

W konfesjonale może dojść do sytuacji, w której spowiednik i penitent nie dogadają się. Ale stosowanie przemocy w konfesjonale?

Jak osoba wierząca po takiej traumie ma po raz kolejny zaufać, uklęknąć i spowiadać się? Co się stało z niektórymi spowiednikami?

Często jestem karmiony takimi historiami. Czy to jest jakiś rodzaj zmowy, by odstraszać ludzi od Kościoła? Nie mogę tego pojąć.

Bardzo nad tym boleję.

Przeczytaj też inne komentarze ks. Jacka Stryczka:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Mewa
  26.02.2015 17:24
  Na pewno cierpliwość spowiednika byłaby w takiej sytuacji pożądana. Z drugiej strony byłam świadkiem pewnej rozmowy po czym świadkiem jak tę scenę przedstawiał jeden z jej uczestników i niestety ledwie sytuację rozpoznałam. Ksiądz Jacek, obstawiam, przy tej spowiedzi nie był ... Niech się tak nie kreuje na "dobrego" księdza. Tak jest w wielu sytuacjach wśród nauczycieli i to jest okropne. Solidarność i rozwaga.
  doceń 0
 • chrześcijanka
  26.02.2015 17:33
  Dziękuję,że Ksiądz o tym napisał,bo nie jeden raz tak zostałam potraktowana.Ale to trzeba mówić zgłaszać Biskupom,jeśli jeszcze "takie drobiazgi" ich interesują,bo oni funkcjonują na tzw."górnym C".
  doceń 2
 • Siekiel
  26.02.2015 18:19
  Trudno by w roli besztanego, zwłaszcza, gdy besztającym jest znacznie młodszy człowiek. Dobrze jednak w takiej sytuacji zdobyć się na pokorę, bo to jej brak sprawia, że musimy się spowiadać.
  doceń 2
 • saherb
  04.03.2015 12:01
  "Jak osoba wierząca po takiej traumie ma po raz kolejny zaufać, uklęknąć i spowiadać się?"
  Poszukać innego spowiednika. Sam tak miałem...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma