Niebawem pielgrzymi turyści i mieszkańcy będą mogli z nowego miejsca podziwiać panoramę miasta. I nie tylko.
Panoramę królewskiego miasta można będzie oglądać z wieży sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Wraz z zamontowanym na szczycie krzyżem mierzy ona 68 metrów wysokości. Przeszklony taras widokowy umieszczono na wysokości ok. 50 metrów.
Choć dzwonnica sanktuarium jest o kilkanaście metrów niższa od najwyższej kościelnej wieży w Krakowie (tej przy bazylice Mariackiej), jej atutem jest położenie. Dzięki temu, że całe Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" znajduje się na wzgórzu, jego wieża będzie najwyżej położonym punktem widokowym w stolicy Małopolski.
Na pierwszym planie roztaczającej się z jej szczytu panoramy widać sanktuarium w Łagiewnikach, dalej - cały Kraków, a patrząc przy dobrej pogodzie na południe - turyści powinni zobaczyć Tatry.
Budowa wieży dobiega już końca. Pierwsi zwiedzający wejdą na nią prawdopodobnie już w Wielkanoc. By dostać się na taras widokowy, chętni do podziwiania panoramy Krakowa będą musieli pokonać ponad 270 schodów lub skorzystać z windy.
Budowa wieży trwała półtora roku. W jej górnej części umieszczono cztery dzwony. Największy z nich - ważący 1,5 tony i nazwany imieniem św. Andrzeja Boboli - ufundował prezes budującej Centrum "Nie lękajcie się!" firmy POLBAU Andrzej Duda z żoną Rozalią. Trzy pozostałe - bp Jan Szkodoń ("Św. Jan Apostoł"), biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek ("Św. Józef") oraz ks. prał. Piotr Majer, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ("Tu Es Petrus").
Jeszcze na początku budowy dzwonnicy główny architekt sanktuarium Andrzej Mikulski tłumaczył, że dzięki niej sanktuarium nabierze kompletnego kształtu w skali miasta, także od strony Łagiewnik.
- Wieża zaznaczy też sanktuarium Jana Pawła II w krajobrazie Krakowa od strony centrum. Od strony południowej będzie znakiem dla przyjeżdżających do miasta - przekonywał.
Czytaj także: