Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Koncert dla prof. Szczeklika

W klinice przy ul. Skawińskiej znów zabrzmi legendarny biały fortepian. Tym razem zasiądzie przy nim Antoni Cedro.

Niezwykły instrument sprowadził do kliniki prof. Andrzej Szczeklik, sławny lekarz i humanista, a przy okazji wybitnie uzdolniony absolwent średniej szkoły muzycznej. Biały fortepian kupił dla swojej kliniki, by organizować koncerty dla pacjentów. Grywał na nim sam lub zapraszał artystów z zewnątrz.

Obecny kierownik katedry prof. Jacek Musiał przywrócił muzykę do szpitala. Przed uroczystością nadania katedrze imienia prof. Szczeklika, we wrześniu 2013 roku, z jego inicjatywy instrument został gruntownie odnowiony i przeniesiony do dużej auli wykładowej. Biały fortepian ożył i gra co miesiąc, w jakimś sensie także dla prof. Szczeklika.

Widownię stanowią przede wszystkim pacjenci kliniki, personel medyczny i wtajemniczone osoby z zewnątrz. Jest oczywiste, że ze względu na zdrowie i samopoczucie chorych, nie jest możliwe otwarcie koncertów dla wszystkich chętnych. Są to więc najbardziej elitarne koncerty w Krakowie. Z jednej strony wykonawcy w długich sukniach i frakach, z drugiej - chorzy w strojach szpitalnych. A pomiędzy nimi przepływa zupełnie niezwykła energia.

5 marca o godz. 17 odbędzie się kolejny z comiesięcznych „Koncertów przy Białym Fortepianie”. Publiczności zaprezentuje się tym razem Antoni Cedro, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu, a obecnie student III roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UJ. W repertuarze Debussy, Rachmaninow, Chopin.

A. Cedro przyznaje, że biały fortepian przykuł jego uwagę podczas zajęć z genetyki na II roku studiów. Zapragnął na nim zagrać, by dać pacjentom chwilę odpoczynku i radości.

Będzie to już drugi koncert z udziałem studentów medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas pierwszego (styczeń 2014 r.) studenci zaśpiewali dla pacjentów (i wspólnie z nimi) tradycyjne polskie kolędy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy