GN 43/2020 Archiwum

Protest w filharmonii

Michał Dworzyński, szef artystyczny Filharmonii Krakowskiej, został odwołany. Muzycy protestują przeciw tej decyzji.

W geście solidarności z odwołanym dyrygentem muzycy filharmonii nie wzięli dziś udziału w próbie przed koncertami, które mają się odbyć 6 i 7 marca.

Michał Dworzyński jest uczniem słynnego dyrygenta Antoniego Wita, Dyrygenta Honorowego Filharmonii Krakowskiej. Od września 2013 r. był I Dyrygentem FK, sprawując jej szefostwo artystyczne. W materiałach informacyjnych FK był przedstawiany jako dyrektor artystyczny.

- Nie miał jednak formalnej nominacji na to stanowisko - poinformowała Małgorzata Koch-Butryn z biura prasowego FK.

Bogdan Tosza, dyrektor naczelny FK, podjął w poniedziałek 2 marca decyzję o natychmiastowej rezygnacji ze współpracy z Dworzyńskim. Wywołało to burzę w zespole muzyków filharmonii. Bardzo cenią odwołanego dyrygenta i uważają, że podniósł jakość pracy artystycznej zespołu. Odwołany dyrygent prowadził m.in. 7 lutego koncert galowy z okazji 70-lecia FK.

„Decyzja ta jest zaskakująca w świetle publicznych deklaracji dyrektora Toszy o zamiarze powołania M. Dworzyńskiego na stanowisko dyrektora artystycznego filharmonii i stosownej uchwały podjętej w tym względzie przez organizatora - Zarząd Województwa Małopolskiego” - napisano w liście protestacyjnym, który podpisała grupa ok. połowy zespołu muzyków FK.

„Tego typu działanie, pełne wewnętrznych sprzeczności, chaotyczne i nie poparte żadnymi konkretnymi względami merytorycznymi naraża wizerunek filharmonii i ośmiesza poważną polską instytucję muzyczną” - dodali w swoim liście muzycy.

- Dyrektor Dworzyński ma wysokie kompetencje dyrygenckie. Dawał nadzieję na  rozwój artystyczny naszej instytucji. Wniósł poza tym wiele spokoju w pracy z muzykami. Mogli oni zawsze liczyć w nim na solidne oparcie - powiedział Jerzy Łysiński, wokalista, członek chóru filharmonii, członek Rady Pracowników FK, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Poprosili również Zarząd Województwa Małopolskiego, któremu podlega FK, o odwołanie Bogdana Toszy, który od października 2012 r. jest dyrektorem naczelnym FK.

We wtorek 3 marca zwołano w trybie nadzwyczajnym Radę Artystyczną FK.

- Podjęto decyzję, że najbliższe koncerty symfoniczne 6 i 7 marca oraz próby do tych koncertów poprowadzi pan Michał Dworzyński. Zasady dalszej współpracy z panem Michałem Dworzyńskim ustalone zostaną podczas kolejnych rozmów - poinformowała  M. Koch-Butryn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama