Nowy numer 13/2024 Archiwum

Park "Białe Morza" na Światowe Dni Młodzieży

Park architektoniczno-krajobrazowy, w którym znajdą się ogród biblijny, droga krzyżowa i pole namiotowe dla pielgrzymów, powstanie przy Centrum św. Jana Pawła II.

- Na razie teren między sanktuarium Bożego Miłosierdzia a Centrum św. Jana Pawła II jest bardzo zniszczony, zdegradowany wręcz. Jednak na tej ogromnej przestrzeni już dziś powstaje jedno z największych centrów pielgrzymkowych na świecie. I nie ma lepszego czasu na mądre zagospodarowanie tego terenu niż teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży, które już za kilkanaście miesięcy przyciągną do Krakowa młodzież z całego świata - mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, podczas prezentacji prac, jakie wpłynęły na konkurs na stworzenie koncepcji parku "Białe Morza". - To od nas zależy, czy teren należący do skarbu państwa, a będący w dyspozycji gminy Kraków, stanie się miejscem, w którym zmieści się nawet milion osób. Czy ludzie będą sobie tam łamać nogi, czy stworzymy tam piękny park. A można przypuszczać, że to właśnie tam odbędzie się jedno ze spotkań z papieżem.

Konkurs został ogłoszony na prośbę stowarzyszenia pod koniec ubiegłego, a mogli wziąć w nim udział studenci i absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Spośród 10 zgłoszonych prac jury, którego przewodniczącym był prof. Aleksander Böhm, b. główny architekt Krakowa, a zasiadał w nim również Andrzej Mikulski, projektant Centrum św. Jana Pawła II, nagrodziło trzy najlepsze. Ich autorkami są: Karolina Mazurek i Justyna Snakowska (miejsce I), Karolina Dorda, Weronika Galcak i Karolina Porada (miejsce II) oraz Natalia Pocheć i Agnieszka Wójcik (miejsce III). Wszystkie dziewczyny są już absolwentkami Wydziału Architektury PK.

Zadanie nie było łatwe, ale na pewno było ambitne. Na powierzchni 110 ha między sanktuarium a centrum trzeba było zmieścić zarówno ogród biblijny, jak i wzgórze, na którym znajdzie się droga krzyżowa. Trzeba też było pięknie rozmieścić wszystkie tereny zielone, uwzględniając na nich rośliny ozdobne, krzewy niskie, wysokie oraz ścieżki rowerowe i tereny rekreacyjne. W planie parku nie mogło w końcu zabraknąć amfiteatru oraz miejsca najważniejszego, czyli pola namiotowego dla pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM.

- Poziom większości prac był bardzo dobry. Można powiedzieć, że osoby, które zdecydowały się na udział w konkursie, "sprężyły się", by stanąć na wysokości zadania - mówi A. Böhm.

- W naszym projekcie starałyśmy się uwzględnić nie tylko wymagane w regulaminie miejsca, ale także linię, którą wyznacza biegnąca tu rzeka Wilga. Chciałyśmy, by ta koncepcja była jak najmniej inwazyjna dla terenów zielonych, a jednocześnie by była piękna i by było w niej czuć ducha św. Jana Pawła II - opowiadają K. Mazurek i J. Snakowska, które nad swoją koncepcją pracowały około miesiąca.

Na budowę parku gminie Kraków udało się uzyskać 85-proc. dofinansowanie z funduszy centralnych.

----

Wystawę konkursowych prac można oglądać od środy 4 marca w foyer Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy