W zakopiańskim magistracie samorządowcy z Podhala rozmawiali o postępach prac związanych z budową nowej zakopianki. Do przetargu na budowę tunelu pod Luboniem chcą przystąpić firmy m.in. z Włoch, Hiszpanii.
Aktualną sytuację i przyszłe inwestycje na zakopiance parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele GDDKiA omawiali w Urzędzie Miasta w Zakopanem.
Ważną część debaty zajęły kwestie przebudowy tej drogi pomiędzy Lubniem a Nowym Targiem. Do jej budowy chcą przystąpić firmy niemal z całego świata. Do przetargu zgłosiło się 20 przedsiębiorstw.
- Ustaliliśmy, że teraz najważniejsze jest doprowadzenie dwujezdniowej zakopianki do Nowego Targu, dlatego wprowadzony zostanie ruch rozproszony do turystycznych miejscowości u podnóża Tatr, w tym Zakopanego - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego i inicjator spotkania. Lokalne samorządy mają przy tym aktywnie wspierać inwestycje w gminach Szaflary, Biały Dunajec i Poronin.
- Zdecydowaliśmy się również podjąć działania lobbingowe w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Wspólnie będziemy podkreślać znaczenie przebudowy zakopianki dla całego Podhala - mówi burmistrz.
W spotkaniu uczestniczyli podhalańscy posłowie, starostowie oraz burmistrzowie i wójtowie z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Byli obecni także przedstawiciele oddziału małopolskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozmawiali m.in. o budowie węzła komunikacyjnego w Poroninie oraz przebudowie mostu na Porońcu, utworzeniu nowej przeprawy w Białym Dunajcu, a także remontu drogi krajowej nr 47 pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem (z uwzględnieniem budowy lewoskrętów i prawoskrętów oraz nowego oznakowania).
- Posiedzenia takie jak to będziemy starali się organizować regularnie. Jestem przekonany, że dzięki nim będziemy mogli skutecznie współpracować w tej kadencji samorządu - twierdzi zakopiański włodarz.