Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Pentalog huraganiarza

Pentalog huraganiarza przejdź do galerii

Harcerski "Huragan" im. Obrońców Westerplatte świętował 8 marca 70-lecie swojego istnienia.

 
Uroczysty apel odbył się na dziedzińcu Collegium Maius Adam Wojnar

Na program jubileuszu złożyły się m.in. Msza św. w kościele św. Idziego, przemarsz ulicami Krakowa, uroczysty apel na dziedzińcu Collegium Maius oraz "kominek pokoleń" w Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" przy ul. Reymonta.

Szczep "Huragan 28" tworzą harcerki i harcerze działających w dwóch drużynach: 28. Krakowskiej Drużynie Harcerek "Buki" oraz 40. Krakowskiej Drużynie Harcerzy "Barykada". Kontynuuje on tradycję 29. Krakowskiej Drużyny Harcerzy "Huragan" założonej 3 marca 1945 roku, a później rozwiniętej w krakowskie szczepy "Huragan" i "Huragan 28". Szczepowym "Huraganu 28" jest przewodnik Tomasz Rompalski.

Instruktorem "Huraganu" był  m.in. śp. harcmistrz Jerzy Parzyński, który w latach 80. stał na czele niezależnych, nawiązujących do przedwojennych ideałów służby Bogu, Polsce i bliźnim struktur harcerskich wewnątrz ZHP. Jego zasługą było nawiązanie bliskich kontaktów ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Poza Granicami Kraju (zwieńczone udziałem kilkudziesięciu członków Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej na IV Światowym Zlocie tej organizacji w USA w sierpniu 1988 roku) oraz podjęcie stałej współpracy z Episkopatem Polski, czego wymiernym efektem stało się powołanie Krajowego Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy oraz wydawanie  biuletynu "Czuwajmy". Ciesząc się ogromnym autorytetem w RHR zawsze podkreślał, że jest "huraganiarzem".

Harcerze "Huraganu" spotykają się podczas zbiórek oraz zimowych i letnich akcji. Co roku organizują zbiórkę rocznicową, a raz na kilka lat - "Hexpo", czyli kilkudniowy biwak, podczas którego drużyny mogą się pochwalić swoimi artystycznymi osiągnięciami. W tym roku "Hexpo-Huragan" odbędzie się w Baczynie w gminie Liszki i potrwa od 5 do 7 czerwca.

Członków szczepu charakteryzuje m.in. "Pentalog Huraganiarza", według którego każdy z nich "dąży do tego, aby jego szczep zawsze był w czołówce", "jest harcerzem czynu, pomysłów i inicjatywy", "zna i rozwija tradycje swojego szczepu", "dba o swą codzienną harcerską postawę, zachowanie i prezencję", a wszyscy huraganiarze "są przyjaciółmi - i dla »Huraganu« zdobywają przyjaciół".

 

« ‹ 1 › »
70-lecie "Huraganu"

WIARA.PL DODANE 08.03.2015 AKTUALIZACJA 12.03.2015

70-lecie "Huraganu"

Szczep "Huragan 28" to harcerki i harcerze działających w dwóch drużynach: 28. Krakowskiej Drużynie Harcerek "Buki" oraz 40. Krakowskiej Drużynie Harcerzy "Barykada". Kontynuuje on tradycję 29. Krakowskiej Drużyny Harcerzy "Huragan" założonej 3 marca 1945 roku, a później rozwiniętej w krakowskie szczepy "Huragan" i "Huragan 28". Szczepowym "Huraganu 28" jest przewodnik Tomasz Rompalski. Zdjęcia: Adam Wojnar  
oceń artykuł Pobieranie..

mk/jb

|

GOSC.PL

publikacja 08.03.2015 19:19

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • HARCERZE
  • JUBILEUSZ
  • KRAKÓW
  • ROCZNICA

Polecane w subskrypcji

  • Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
  • Skrzatusz - sanktuarium cudownej Piety
    • z bliska
    • Karol Białkowski
    Skrzatusz - sanktuarium cudownej Piety
  • W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
    • Polska
    • Maria Przełomiec
    W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
  • „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X