Nowy numer 42/2020 Archiwum

Władza i świętość

Kim był Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austro-Węgier, a zarazem ostatni z beatyfikowanych przez Jana Pawła II?

Sto lat temu, wraz z wybuchem I wojny światowej, skończyła się pewna epoka. Królów i cesarzy zastąpili zawodowi politycy, z mapy Europy zniknęły państwa wielonarodowe. I choć ikoną krakowskich sentymentów związanych z Galicją pozostaje najdłużej panujący tu Franciszek Józef, to niewątpliwie najbardziej niezwykłym z Habsburgów był ostatni z cesarzy – Karol I.

Jak to możliwe, że władca kraju, który nie tylko uczestniczył w wojnie, ale wręcz ją wywołał, stał się błogosławionym Kościoła katolickiego? Czy w ogóle władza i świętość mogą iść ze sobą w parze? Co łączy Karola Habsburga z Karolem Wojtyłą? Dlaczego nie ma przypadku w tym, że właśnie polski papież doprowadził do beatyfikacji jednego z naszych zaborców?

Na te pytania odpowiada wydana właśnie biografia „Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii” Elżbiety Zarych. Kto jeszcze książki nie przeczytał, może wziąć udział w spotkaniu z autorką, zatytułowanym "Władza i świętość", które odbędzie się w środę o godz. 18 w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Siennej 5.

Spotkanie poprowadzi Piotr Legutko, szef krakowskiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama