Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Musimy konkurować pomysłami

Prawie 2,9 mld euro - tyle unijnych pieniędzy do 2020 roku otrzyma Małopolska. 11 marca w Alwerni zaprezentowano Regionalny Program Operacyjny.

Negocjacje z Komisją Europejską, dotyczące funduszy na lata 2014-2020, zakończyły się w grudniu zeszłego roku. 13 lutego br. KE zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego, w którym zapisano, że region otrzyma 2,879 mld euro (to kwota nieco przekraczająca tę, o którą początkowo wnioskowano).

Małopolski program jest drugim co do wielkości w Polsce (w sumie jest ich 16). Więcej pieniędzy z UE otrzyma tylko województwo śląskie.

- Jesteśmy gotowi brać jeszcze większą odpowiedzialność za wykorzystywanie funduszy unijnych - mówił marszałek małopolski Marek Sowa podczas uroczystej inauguracji programu, która odbyła się w wytwórni filmowej Alvernia Studios.

W konferencji miała także wziąć udział premier Ewa Kopacz, jednak - ze względu na chorobę - nie dotarła do Małopolski. "25 lat temu przywróciliśmy w Polsce wolny rynek. Od ponad dwóch dekad nasz kraj jest przykładem sukcesu transformacji ustrojowej. Zwłaszcza ostatnie lata są powodem do dumy. Gdy inne kraje tonęły w recesji, Polska jako jedyna w Unii Europejskiej nieprzerwanie cieszyła się wzrostem gospodarczym" - napisała w liście do uczestników spotkania.

Zaznaczyła jednak, że na sukces ten złożyły się m.in. niskie koszty pracy w naszym kraju, które przyciągały inwestorów. Ten model zaczyna się - jak napisała E. Kopacz - wyczerpywać. "Teraz musimy konkurować na światowym rynku naszymi pomysłami, a nie tylko pensjami pracowników" - przekonywała w liście.

Podkreśliła, że MRPO oraz Program "Inteligentny Rozwój" muszą stać się źródłem finansowania innowacji. "Do 2020 r. mamy do podziału ponad 40 miliardów złotych. Musimy te pieniądze zainwestować inaczej niż dotychczas. Poprzedni budżet Unii Europejskiej sfinansował modernizację polskich uczelni. Dziś musimy sprawić, że nowe laboratoria, które zbudowaliśmy, będą pracować dla polskiej gospodarki. Musimy zagwarantować, że pieniądze wydane na innowacyjność przełożą się na nowe miejsca pracy" - napisała premier Kopacz.

Wśród priorytetowych dziedzin, na które zostaną przeznaczone pieniądze z MRPO, znalazły się m.in. innowacje i przedsiębiorczość, ochrona środowiska (w tym gospodarka niskoemisyjna i poprawa jakości powierza), rewitalizacja miast i wsi, transport oraz poprawa jakości życia obywateli.

Najwięcej, bo aż 420 mln euro, to pieniądze na regionalną politykę energetyczną. 390 mln euro zostanie przeznaczonych na infrastrukturę transportową, 270 mln euro - na rynek pracy (zwiększenie zatrudnienia), 250 mln euro - na innowacje, nowe technologie i badania naukowe, 240 mln euro - na rozwój przedsiębiorczości.

Unijne pieniądze mają także posłużyć do budowy Małopolskiego Centrum Nauki. Jak mówił M. Sowa, władze województwa chcą, by powstało ono przed 2020 rokiem, "żeby następną perspektywę budżetową w roku 2020 inaugurować właśnie w nim" - zapowiedział marszałek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy