Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nagroda od Szymanowskiego

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę 21 marca o godz. 16 w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", zakopiańskim Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Fundacja im. Karola Szymanowskiego wręczy swoją doroczną nagrodę.

Edward Boniecki odbierze nagrodę za książkę pt. "Ja niegdyś Roger. Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim". Autor jest wybitnym historykiem literatury, eseistą i krytykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, współtworzył hasła do Encyklopedii Muzycznej PWM. Publikował m.in. w "Znaku", "Pamiętniku Literackim", "Muzyce" i włoskim kwartalniku "Prometeo".

Jego naukową pasją są wątki antropologiczne w literaturze Młodej Polski oraz związki między literaturą a innymi sztukami, zwłaszcza muzyką. E. Boniecki uchodzi za znawcę twórczości Szymanowskiego i w tej roli brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach muzykologicznych.

Nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego wręczy prof. Bonieckiemu Teresa Chylińska, przewodnicząca jury przyznającego to wyróżnienie, autorka 3-tomowej monografii poświęconej kompozytorowi. Będą jej towarzyszyć prezes fundacji Witold Juchniewicz oraz Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po odebraniu nagrody prof. Boniecki opowie o swojej książce i odpowie na pytania publiczności. Spotkanie to poprowadzi Małgorzata Janicka-Słysz.

W czasie uroczystości w Muzeum Karola Szymanowskiego nie może, oczywiście, zabraknąć akcentu muzycznego. Tym razem będzie to koncert młodych, utalentowanych artystów - skrzypaczki Aleksandry Kuls, studentki prof. Kai Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz pianisty Marcina Koziaka. Zagrają utwory Szymanowskiego, m.in. taniec z "Harnasiów" i pieśń Roksany z opery "Król Roger".

Fundacja im. Karola Szymanowskiego powstała w roku 1996 z  myślą o wszechstronnym promowaniu twórczości tego kompozytora. Co roku  przyznaje nagrodę za szczególne osiągnięcia artystyczne, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie. Jej fundusz stanowi wpłata wniesiona przez rodzinę i spadkobierców siostrzenicy kompozytora - Krystyny zwanej "Kicią", córki Zofii Szymanowskiej. Dotychczas w "Atmie" wręczono nagrodę fundacji tylko raz, odebrała ją śpiewaczka Stefania Woytowicz w 1998 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama