Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Świat za szybą

Do 23 marca w Galerii "Krypta u Pijarów" można oglądać wystawę obrazów Joanny Nalepy, zatytułowaną "Pojazdy".

Widok jest  rozmyty, niedopowiedziany, choć widać szczegóły. Zwykłe samochody stojące na ulicy, skwerki, witryny sklepowe. W szybach sklepowych odbijają się trumny z krzyżami. - Świat za szybą to sygnał dany po to, abyśmy się zastanowili nad przemijaniem, życiem i śmiercią. Artystka poprzez obrazy zmusza widzów do rozmyślania o rzeczach ostatecznych. Świetne warsztatowo dzieła odbijają filozoficzne podejście autorki - powiedziała podczas wernisażu prof. Grażyna Borowik-Pieniek.

"Pojazdy" powstały w latach 2014 i 2015 jako cykl obrazów o dużych gabarytach. Wykonane są w technice akrylu na płótnie i ukazują przedmioty ściśle związane z ludzką kondycją, a pełniące funkcje transportu. Tytułowe pojazdy przynależą do dwóch przestrzeni: horyzontalnej - ludzkiej egzystencji ziemskiej oraz wertykalnej - eschatologicznej. To samochody - wehikuły codziennego użytku i trumny - przedmioty pomiędzy tym, co doczesne, a tym, co wieczne. Koegzystują w sztafażu ulicy ukazanej jako fragmenty sceny, na której pojawiają się przechodnie. Kolory obrazów z przewagą czerni, złota, błękitu i bieli oraz silne kontrasty światła i cienia nawiązują do barokowej estetyki funeralnej, która nie była pozbawiona teatralności i pretensjonalnego blichtru.

Obrazy wywołujące rozmyślania na temat tego, co czeka nas po życiu doczesnym, o rzeczach ostatecznych znakomicie wpisują się w architekturę "Krypty u Pijarów" przy ul. Pijarskiej 2, a także w okres medytacji przedświątecznych.

Autorka obrazów Joanna Nalepa ukończyła dwa kierunki studiów. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała u prof. Grażyny Borowik-Pieniek na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i u prof. Romualda Oramusa. Jest też absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się również działalnością  pedagogiczną - na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego prowadzi autorskie warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, współpracuje z Sopockim Domem Aukcyjnym, wystawia obrazy na ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą.

Wystawa w Galerii "Krypta u Pijarów" czynna jest do 23 marca. Można ją oglądać od wtorku do soboty w godz. 13-17.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy