Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spojrzą w zaćmione Słońce

W piątek 20 marca Słońce nad Małopolską ulegnie zaćmieniu. Będzie je można oglądać m. in. przez teleskopy i lunety.

Księżyc między godziną 9.44 a 12.03 zasłoni w  ok. 60 proc. tarczę słoneczną widoczną nad naszym regionem. Słońce będzie wyglądało jak rogalik.

Warto obejrzeć to rzadkie zjawisko astronomiczne, gdyż kolejne częściowe zaćmienie Słońca nad Polską nastąpi bowiem w 2022, zaś  zaćmienie całkowite dopiero w 2135 r.!

Ze względu na siłę rażenia promieni słonecznych, na zaćmione Słońce nie  należy patrzeć bezpośrednio. Najlepiej do obserwacji nadają się stare płyty kompaktowe.

Zaćmienie będzie można obserwować również przez teleskopy w co najmniej kilku punktach Małopolski. W Krakowie teleskopy zostaną ustawione m. in. na Rynku Głównym przy fontannie, na pl. Szczepańskim oraz w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15.

Do dyspozycji będą też urządzenia obserwacyjne Obserwatoriów Astronomicznych na górze Lubomir w Beskidzie Wyspowym i na Suhorze w Gorcach. Obserwacja zaćmienia z obserwatorium krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego na Suhorze, będzie transmitowania w internecie pod adresem: www.as.up.krakow.pl/edu/eclipse.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama