Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ocalić ich pamięć

"Ocalić ich pamięć" - pod takim tytułem ukazała się książka Anny Rudzińskiej. Spotkanie promocyjne odbyło się w sobotę 21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce.

- Książkę napisałam z potrzeby serca. Osoby, które zaginęły w Rabce i okolicach w latach 1939 - 1943 nie zostały dotychczas nigdzie upamiętnione. Jedynie pięciu żołnierzy z oddziału "Adama", powstałego w 1943 roku zostało uczczonych na obelisku w pobliżu kawiarni zdrojowej - mówiła Anna Rudzińska.

Autorka jest emerytowaną nauczycielką, mieszkanką Rabki. W spotkaniu promocyjnym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Obecna była m.in. Ewa Przybyło, burmistrz Rabki. - Cieszę się z tego wydawnictwa. Zapewniam, że trafi ono do wszystkich naszych szkolnych bibliotekach. Są tam opisane piękne karty historii naszych mieszkańców - zauważyła pani burmistrz.

Autorka przyjmowała też gratulujące od mieszkańców Rabki, rodzin żołnierzy, o których akapity znalazły się w publikacji. Mocną stroną publikacji są archiwalne zdjęcia bardzo dobrej jakości, opracowane przez fotografa Piotra Kuczaja.

Z książki można dowiedzieć się m.in. historycznych informacji na temat początków wojny na Podhalu, o metodach działań nazistów i ich ofiarach oraz bohaterstwie partyzantów, także zwykłych ludzi. Opis przeżyć jest wstrząsający. Autorka pisze także o bohaterach, mieszkańcach Rabki, którzy walczyli u boku generała Maczka i wyzwalali zachodnią Europę.

Jest ponadto rozdział poświęcony powstaniu Pomnika Męczeństwa w Rabce. To właśnie Anna Rudzińska była główną inicjatorką jego powstania w uzdrowisku. Pomimo wielu trudności, przeszkód doprowadziła sprawę do końca w 2003 roku. Dużą pomoc okazał Andrzej Przewoźnik, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama