"Ocalić ich pamięć" - pod takim tytułem ukazała się książka Anny Rudzińskiej. Spotkanie promocyjne odbyło się w sobotę 21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce.
- Książkę napisałam z potrzeby serca. Osoby, które zaginęły w Rabce i okolicach w latach 1939 - 1943 nie zostały dotychczas nigdzie upamiętnione. Jedynie pięciu żołnierzy z oddziału "Adama", powstałego w 1943 roku zostało uczczonych na obelisku w pobliżu kawiarni zdrojowej - mówiła Anna Rudzińska.
Autorka jest emerytowaną nauczycielką, mieszkanką Rabki. W spotkaniu promocyjnym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Obecna była m.in. Ewa Przybyło, burmistrz Rabki. - Cieszę się z tego wydawnictwa. Zapewniam, że trafi ono do wszystkich naszych szkolnych bibliotekach. Są tam opisane piękne karty historii naszych mieszkańców - zauważyła pani burmistrz.
Autorka przyjmowała też gratulujące od mieszkańców Rabki, rodzin żołnierzy, o których akapity znalazły się w publikacji. Mocną stroną publikacji są archiwalne zdjęcia bardzo dobrej jakości, opracowane przez fotografa Piotra Kuczaja.
Z książki można dowiedzieć się m.in. historycznych informacji na temat początków wojny na Podhalu, o metodach działań nazistów i ich ofiarach oraz bohaterstwie partyzantów, także zwykłych ludzi. Opis przeżyć jest wstrząsający. Autorka pisze także o bohaterach, mieszkańcach Rabki, którzy walczyli u boku generała Maczka i wyzwalali zachodnią Europę.
Jest ponadto rozdział poświęcony powstaniu Pomnika Męczeństwa w Rabce. To właśnie Anna Rudzińska była główną inicjatorką jego powstania w uzdrowisku. Pomimo wielu trudności, przeszkód doprowadziła sprawę do końca w 2003 roku. Dużą pomoc okazał Andrzej Przewoźnik, który zginął w katastrofie smoleńskiej.