Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa "Gender spojrzenie krytyczne".
Jej organizatorem jest Wydział Filozoficzny UPJPII, patronem zaś kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz uczelni. To pierwsza w Polsce konferencja naukowa na ten temat.
- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II istnieje właśnie po to, by w jego murach odbywały się takie debaty - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Stwierdził, że ideologia gender jest groźnym zjawiskiem, opartym na błędnej wizji człowieka.
- Deklarując walkę z przemocą, stosuje przemoc symboliczną i realną czego przykładem jest m. in. konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, której ratyfikacja dokonuje się aktualnie w Polsce. Kto ma jeszcze trochę zdrowego rozsądku nie może pozostać obojętny na zagrożenia dzieci, młodzieży, rodziny i Kościoła - stwierdził kard. Dziwisz.
Metropolita krakowski przypomniał również dużą rolę papieża Jana Pawła II.
„Wielki spór o człowieka u nas w Polsce wcale się nie zakończył wraz z upadkiem ideologii marksistowskiej. Spór o człowieka trwa w dalszym ciągu, a pod pewnymi względami nawet się nasilił” - powiedział w 1997 r. w Krakowie Jan Paweł II, w trakcie spotkania z uczonymi w kolegiacie św. Anny
Kard. Dziwisz powiedział, że ów spór przypomina biblijną walkę Dawida z Goliatem.
- Dysponujemy w tej walce niewielką procą rozumu, myśli i słowa - stwierdził kardynał.
Konferencję otworzyła prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, niemiecka znawczyni filozofii religii i filozofii człowieka.
- Dotychczasowe teorie płci zakładały asymetrię i biegunowość mężczyzny i kobiety. Biologiczne uwarunkowania i zadania kulturowe były uznawane za niewymienialne. Do tej asymetrii należało rozróżnienie macierzyństwa od ojcostwa, odmienność w zachowaniach erotycznych, różnice w odniesieniu do zdań domowych i zewnętrznych, potencjalne różnice w innych obszarach - powiedziała badaczka.
Nowe tezy znajdujące się w „wybuchowej mieszance postmodernizmu, dekonstruktywizmu i teorii gender”, tworzą „utopie płynnej tożsamości”, czyniące z »ja« i z ciała, „rzekomo wirtualne miary.
Konferencja potrwa do środy 25 marca włącznie. Obrady w auli uniwersyteckiej przy ul. Bernardyńskiej 3, będą się rozpoczynały każdego dnia o 10.00. Zaplanowano 5 sesji: „Filozoficznokulturowe źródła genderyzmu”, „Gender w perspektywie prawa”, „Płciowość człowieka według nauk empirycznych”, „Filozoficzna krytyka genderyzmu”, „Inżynieria społeczna genderystów”.
Referaty wygłoszą uczeni z Polski, Belgii i Niemiec. We wtorek 24 marca o 16.00 ks. prof. Dariusz OKO z UPJP II dokona „dekonstrukcji dekonstrukcjonistów”. Będzie mówił o „gender jako dziele rozumu ateistycznego”. Po każdej sesji konferencyjnej będzie się odbywała dyskusja. Końcowa dyskusja panelowa rozpocznie się w dniu 25 marca o godz. 11.40.
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej UPJPII: www.upjp2.edu.pl