Studenci AGH otrzymali w konkursie "TMS Bladesmithing Competition" wyróżnienie za nóż z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej.
Jak informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej, młodzi metalurdzy nad skomplikowanym projektem noża typu handżar pracowali przez kilka miesięcy w Kole Naukowym Przeróbki Plastycznej Metali Hefajstos. W 2014 roku otrzymali oni na realizację tego pomysłu Grant Rektorski.
Projekt zatytułowany "Próba rekonstrukcji procesu wytwarzania i przetwarzania stali damasceńskiej z wykorzystaniem współczesnej technologii w zakresie elektrometalurgii i przeróbki plastycznej stali" zakładał otrzymanie materiału jak najbardziej zbliżonego do oryginału pod względem składu chemicznego i mikrostruktury, który po przekuciu ujawni damasceński wzór na powierzchni.
- Warto zaznaczyć, że tego rodzaju stal, używana i wytwarzana od czasów starożytnych do średniowiecza, uznawana jest za jeden z najbardziej tajemniczych materiałów, trudnych do rozszyfrowania nawet dla specjalistów z zakresu inżynierii materiałowej - tłumaczy rzecznik prasowy AGH.
- Liczne badania wykazały obecność w oryginalnych egzemplarzach narzędzi wykonanych ze stali damasceńskiej nanostruktur, których wytwarzanie przy dzisiejszym zaawansowaniu techniki wymaga zaangażowania najnowocześniejszej aparatury i technologii z zakresu nanomateriałów. Odkrycia takie wskazują szansę na szersze niż można byłoby się spodziewać możliwości, jakie roztacza przed dziedziną inżynierii materiałowej tematyka stali damasceńskiej - przekonuje z kolei dr inż. Maciej Rumiński, opiekun naukowy projektu.
Ze stali damasceńskiej studenci wykonali nóż typu handżar arch. AGH - Naszym studentom udało się odtworzyć ten rodzaj stali z dużą dokładności i starannością. To wielkie osiągnięcie i cieszę się, że zostało ono docenione podczas konferencji na Florydzie - dodaje.
Twórcy wyróżnionego w Stanach Zjednoczonych noża podkreślają, że jego wykonanie nie byłoby możliwe bez współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, które udostępniło studentom oryginalne zabytki, wykonane ze stali damasceńskiej.
Konkurs "TMS Bladesmithing Competition" odbył się podczas 144. konferencji naukowej TMS Annual Meeting & Exhibition w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w niej udział ponad 4 tys. specjalistów z całego świata - inżynierów, naukowców i przedsiębiorców.
W rywalizacji wystartowało 25 uczelni, głównie z USA (krakowscy studenci - Estera Machoń i Remigiusz Błoniarz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH byli jedynymi przedstawicielami Polski).
Zespoły prezentowały wykonane przez siebie ostrza o długości od 20 do 120 cm, a oceniające prace jury brało pod uwagę m.in. jakość i wykonanie samego ostrza, prezentację projektu oraz szczegółowy raport z poszczególnych etapów wytwarzania ostrza (analizę chemiczną, materiałową, wytrzymałościową).
Miejsca na podium konkursu zajęli studenci z USA (Oregon State University, University of Florida oraz Colorado School of Mines). Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otrzymali jedyne przyznane wyróżnienie (Honorable Mention).