Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Pasyjny koncert w Tokarni przejdź do galerii

Zaczęło się, zgodnie ze zwyczajem, od poświęcenia palm i wjazdu Pana Jezusa na osiołku. Wszak w górach tradycja to rzecz święta.

Również tradycyjnie po południu wierni zgromadzili się w świątyni na Gorzkich Żalach. Jednak zakończenie nabożeństwa daleko odbiegało od tradycji. Był nim bowiem poruszający koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Stanisława Soyki.

Słuchacze, szczelnie wypełniający parafialny kościół, mogli wysłuchać niesamowitych interpretacji znanych pieśni, takich jak "Ludu, mój ludu", "Ogrodzie Oliwny" czy "Krzyżu święty, nade wszystko". Mieli również okazję poznać mniej znane w tej okolicy "O, Głowo uwieńczona" czy "Ty, któryś gorzko".

Koncert był niezwykłym przeżyciem duchowym zarówno dla słuchaczy, jak i dla artysty, który pierwszy raz gościł w tej świątyni.

Poruszeni mieszkańcy Tokarni długo nie chcieli wypuścić S. Soyki z kościoła, więc na zakończenie koncertu wykonał jeszcze "Modlitwę" Bułata Okudżawy oraz kompozycję własną "Omnia nuda et aperta" do słów św. Jana Pawła II, zaczerpniętych z "Tryptyku rzymskiego".

Koncert - oprócz przeżyć muzycznych - był także świetnym wprowadzeniem w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

Inicjatorem tego wydarzenia był nowy proboszcz parafii ks. Robert Pietrzyk, który na pożegnanie wręczył artyście tradycyjną palmę wielkanocną, wykonaną przez mieszkańców Tokarni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy