Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Wyzwala w nas dobro przejdź do galerii

W krakowskim kościele "Ecce Homo" obchodzono 29 marca jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich kard. Franciszka Macharskiego.

Na początku spotkania głos zabrał bp Ryś, który mówił m.in. o tym, że dynamika Niedzieli Palmowej wiedzie od triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, po poniżenie go na krzyżu. Właśnie wtedy, gdy umiera On śmiercią złoczyńcy i niewolnika, "zgina się przed nim każde kolano", jak napisał św. Paweł.

- To jest dynamika kapłaństwa, które nazywamy hierarchicznym - mówił bp Ryś. - Ono się zwykle zaczyna dość triumfalnie. Każdy z nas pamięta swoje prymicje - jeden z najbardziej uroczystych dni w życiu. Natomiast całą prawdę o sobie to kapłaństwo odsłania wtedy, kiedy z łaski Bożej uczymy się służyć - tłumaczył. - Dziś jesteśmy tu dlatego, że jesteśmy pewni, że to służebne kapłaństwo znalazło szczególne wcielenie w osobie księdza kardynała Franciszka.

Bp Ryś podkreślał, że kapłaństwo kard. Macharskiego jest i na zawsze będzie "spięte" ze słowem "miłosierdzie", z Łagiewnikami, z postacią św. Brata Alberta, ze służbą chorym. - Nie tylko w Krakowie, ale wszędzie w naszej diecezji nie ma szpitala, nie ma domu chorych, w którym by się nie myślało o księdzu kardynale z wdzięcznością - mówił bp Grzegorz.

Zaznaczył też, że kapłańska służba kard. Macharskiego trwa nieustannie. - Ksiądz kardynał do dziś posługuje nam tym, kim jest, swoją cichą, ale mocną i znaczącą obecnością w naszym Kościele. Ksiądz kardynał ciągle nam posługuje, bo wyzwala w nas dobro - przekonywał. - Panu Bogu dziękujemy za powołanie księdza kardynała 65 lat temu do prezbiteratu. Natomiast księdzu kardynałowi dziękujemy za ten czas teraz, kiedy nas ksiądz kardynał uczy, że kapłaństwo służebne ostatecznie jest sprawą tego, kim człowiek jest, a nie tego, co człowiek robi.

Po wstępie bp. Rysia rozpoczął się jubileuszowy koncert, podczas którego  wystąpili: Katarzyna Wiwer-Monita (sopran), Maria Komisarz (flet), Filip Presseisen (organy), Schola Gregoriańska Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego i Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, s. Susi Ferfoglia (prowadzenie scholi, organy), Chór Kameralny Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej, Wiesław Delimat (dyrygent).

Kard. Macharski otrzymał święcenia kapłańskie 2 kwietnia 1950 roku. W roku 1979 roku otrzymał święcenia biskupie z rąk ojca świętego Jana Pawła II i odbył uroczysty ingres do katedry wawelskiej. Kardynałem został kreowany 30 czerwca 1979 roku. Funkcję metropolity krakowskiego pełnił do roku 2005, kiedy zastąpił go biskup, a dziś kard. Stanisław Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy