GN 43/2020 Archiwum

Pasje i Ciemne Jutrznie

Przez cały Wielki Tydzień w Krakowie będzie rozbrzmiewała muzyka pasyjna. Rozpoczyna się festiwal "Misteria Paschalia".

Koncert inauguracyjny odbędzie się w Wielki Poniedziałek 30 marca o godz. 20 w sali Filharmonii Krakowskiej. Dyrygent Diego Fasolis, soliści, zespół I Barrocchisti oraz chór zespołu Capella Cracoviensis wykonają oratorium Niccola Jommellego (1714-1774) „Isacco, figura del Redentore”.

- To rzymska wersja oratorium Jommellego. Jest o wiele bogatsza od wersji pierwotnej. Kompozytor wykazał tu swoje mistrzostwo artystyczne, szczególnie w ariach. Dzieło w tej wersji zostanie wykonane dopiero po raz drugi od czasów współczesnych autorowi - powiedział D. Fasolis.

Tegoroczna edycja krakowskiego festiwalu wielkanocnego jest 12. z kolei. Imprezę organizuje co roku Krakowskie Biuro Festiwalowe, instytucja miejska.

- Oś programową wyznaczają trzy oratoria - Niccola Jommelllego, Bernarda Pasquiniego i George’a Fryderyka Händla oraz dwie pasje oparte na Ewangelii wg św. Jana, skomponowane przez Cipriana de Rore'a i Jana Sebastiana Bacha - powiedział Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wykonane zostaną również XIV-wieczne utwory różnych kompozytorów z tzw. Czerwonej Księgi z klasztoru w Montserrat oraz „Ciemne Jutrznie”, które skomponowali Marc-Antoine Charpentier i François Couperin. Kompozycje z Montserrat wykonają w Wielką Środę 1 kwietnia o godz. 20 w kościele św. Katarzyny Jordi Savall i jego zespoły Hesperion XX oraz La Capella Reial de Catalunya.

Koncert finałowy festiwalu, podczas którego wykonane zostanie oratorium Händla „Jephta”, odbędzie się w Wielką Niedzielę 5 kwietnia o godz. 20 w krakowskim Centrum Kongresowym.

- Pięć koncertów festiwalowych będzie transmitowanych na żywo na falach Polskiego Radia. W sobotę 4 marca odbędzie się zaś retransmisja ubiegłorocznego koncertu w Kopalni Soli w Wieliczce - poinformował F. Berkowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama