Nowy numer 3/2021 Archiwum

Co wiesz o autyzmie?

Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu! - pod takim hasłem 2 kwietnia w Krakowie rozpocznie się miesiąc jedności z cierpiącymi na autyzm.

"Cierpiącymi" to kontekście tej choroby słowo adekwatne z co najmniej dwóch powodów. - Życie dla osób autystycznych to coś, co trzeba przetrzymać - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei", działającej dla osób z autyzmem i ich bliskich. - Najprostsze sytuacje rodzą w nich niewyobrażalny stres, a świat jawi się prawdopodobnie jako niezrozumiałe i zagmatwane miejsce, pozbawione sensu i logicznego porządku - wyjaśnia. Jak dodaje, pewną nieścisłością byłoby używanie słowa "chorującymi", ponieważ autyzm to nie choroba, ale spektrum objawów, od łagodnych problemów komunikacyjnych, ograniczenia zainteresowań, po ciężkie zaburzenia w zachowaniach społecznych, niewrażliwość bądź nadwrażliwość na bodźce zmysłowe, nietypowe reakcje na ból czy nawet zmiany pogody.

Cierpienie potęguje jeszcze niewiedza społeczeństwa na temat autyzmu, przez którą osoby autystyczne są często wykluczane z życia społecznego. Przekonali się o tym państwo Pomykaczowie, rodzice autystycznej 38-letniej Agnieszki, którzy dobrze pamiętają przykre komentarze sąsiadów czy nawet osób w kościele podczas Mszy, gdy córka zachowywała się "po swojemu". - Kiedyś, gdy bała się przejść obok spuszczonego ze smyczy psa, usłyszałam, że "tacy ludzie powinni kanałami chodzić" - wspomina ze łzami w oczach Aniela Pomykacz.

Teraz mamy szansę nadrobić zaległości z wiedzy o autyzmie. Cały kwiecień będzie obfitował w tematyczne wydarzenia - wystawy, szkolenia dla profesjonalistów i otwarte konferencje przybliżające tę niepełnosprawność. 2 kwietnia został ogłoszony Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie przez ONZ, które uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. W tym roku Kraków włącza się w jego obchody, m.in. przez rozświetlenie na niebiesko kładki o. Bernatka i Tauron Areny. Tego dnia przed południem z placu J. Nowaka Jeziorańskiego poszybują w niebo niebieskie balony, a o 18.00 z Rynku Głównego wyruszy niebieski peleton pod hasłem: "Wkręć się w autyzm". Szczegółowe informacje o planowanych na kwiecień wydarzeniach można znaleźć na: www.naniebiesko.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama