Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chcesz być proboszczem? Trenuj!

Krakowska kuria chce wprowadzić dodatkowe kryterium na egzaminie proboszczowskim.

W myśl zasady "W zdrowym ciele zdrowy duch” (łac. Mens sana in corpore sano) wśród wymagań stawianych kandydatom na proboszczów miałaby się znaleźć także dobra kondycja - dowiedział się nieoficjalnie "Gość Krakowski”.

Test sprawnościowy kandydaci zdawaliby w jednej z wybranych dyscyplin - bieganiu, pływaniu lub jeździe na rowerze.

Doświadczeni wikarzy komentują pomysł z entuzjazmem. Podkreślają m.in., że pozwoli to zwłaszcza kapłanom młodszym i dbającym o formę uzyskanie chociaż kilku dodatkowych punktów na egzaminie.

Z tą opinią zgadza się także jeden z krakowskich proboszczów, znany z zamiłowania zwłaszcza do kolarstwa szosowego. Prosząc o anonimowość, przyznaje, że sport to droga rozwoju nie tylko fizycznego, ale i duchowego. - Moja przygoda z rowerem zaczęła się od zadanej przy spowiedzi pokuty. Potem odkryłem, że to znakomita forma walki z pokusami cielesnymi - opowiada. - Po trzech godzinach jazdy człowiek myśli już tylko o prysznicu - wyjaśnia kapłan.

Kolejnym krokiem w dbaniu o formę stanu kapłańskiego w archidiecezji krakowskiej ma być - to także informacje nieoficjalne - wprowadzenie obozów kondycyjnych dla księży. Zwolnienie z nich mogliby uzyskać jedynie ci, którzy przedstawią dokumenty, potwierdzające, że regularnie uprawiają sport.

Ważne będzie także spełnienie dodatkowych warunków. W przypadku turystyki rowerowej czy biegów długodystansowych miałyby to być: zwiększenie liczby pokonywanych kilometrów w piątki (zwłaszcza piątki Wielkiego Postu) oraz dobieranie tras wiodących jak najbardziej stromo pod górę.

Szczegółowe wymagania oraz formularze są właśnie opracowywane.

Czytaj także:

Przedświąteczny żart

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama