Nowy numer 3/2021 Archiwum

Uwaga! Jezus zmartwychwstał! przejdź do galerii

Wieczorną procesją rezurekcyjną wokół kościoła zakończyła się liturgia Wielkiej Soboty w parafii NSPJ w Nowym Targu. Księża składali życzenia w języku rosyjskim, a także w języku swahili.

W czasie kazania ks. Józef Urbańczyk, wikary i wizytator katechetyczny, mówił o kilku wymiarach zmartwychwstania.

- Zmartwychwstanie pozwala wierzyć w sprawiedliwość, nadaje sens naszemu życiu, pozwala popatrzeć nam na tajemnicę zła, a przede wszystkim zmartwychwstanie pokazuje nam, że śmierć nie jest końcem! - mówił ks. Urbańczyk. 

Przytoczył również żart, w którym ksiądz prawosławny spotyka szewca ateistę. Rozmawiają zaraz po zmartwychwstaniu.

"Christos waskries - Chrystus zmartwychwstał" - rzekł ksiądz do szewca.

Na co on szybko odpowiedział: "Dziękuję za ostrzeżenie!".

- Chrystus zmartwychwstał! Przyniósł nam światło zbawienia. Zastanówmy się przed czym nas ostrzega, o czym chce nam powiedzieć - mówił ks. Józef. 

Liturgię Wielkiej Soboty w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadził salwatorianin ks. Kazimierz Kubat, który pochodzi z Nowego Targu, a przez wiele lat pracował na misjach, m.in. w Afryce.

- Były już dzisiaj życzenia po rosyjsku, więc pozwólcie, że zwrócę się do was także w języku, jakim mówią Afrykańczycy, czyli swahili: Jesu Christu Amefufuka, Amefufuka Kweli (Jezus Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał) - zwrócił się zakonnik do górali. 

Na zakończenie licznie zgromadzeni wierni przeszli w wieczornej procesji rezurekcyjnej. Wokół kapłana niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem szli m.in. górale w strojach regionalnych, którzy wcześniej stali na straży przy symbolicznym grobie Jezusa. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama