Nowy numer 33/2018 Archiwum

Miłosierdzie przyciąga

Do krakowskich Łagiewnik już w najbliższą niedzielę przyjadą dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Co roku Niedziela Miłosierdzia (w tym roku przypadająca 12 kwietnia) przyciąga rzesze pielgrzymów. Tym razem będzie to jednak dzień wyjątkowy także z wielu innych powodów. Tego dnia w Rzymie papież Franciszek uroczyście ogłosi Rok Święty Miłosierdzia, nadzwyczajny jubileusz, który rozpocznie się 8 grudnia otwarciem Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra.

- Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia to wielki dar dla Kościoła i świata. Ale to także ważne zadanie do spełnienia. Trzeba nie tylko to orędzie przyjąć. Trzeba je niejako wpisać w program swojego chrześcijańskiego życia, ale trzeba tym miłosierdziem żyć na co dzień - mówił, zapowiadając łagiewnickie uroczystości, ks. Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W tym roku skumulowało się także - o czym przypomina s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - wiele rocznic, związanych z kultem Miłosierdzia Bożego. W kwietniu mija 10 lat od rozpoczęcia w Łagiewnikach wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, 30 lat od ustanowienia Święta Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej, 80 lat od pierwszego wystawienia obrazu Jezusa Miłosiernego do publicznej czci w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. 30 kwietnia przypada 15. rocznica kanonizacji św. Siostry Faustyny (i zarazem ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia w całym Kościel), 1 sierpnia - 90. rocznica jej wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 25 sierpnia - 110. rocznica urodzin Apostołki Bożego Miłosierdzia, a 27 sierpnia - 110. rocznica jej chrztu w kościele parafialnym w Świnicach Warckich. We wrześniu z kolei (13 i 14) obchodzić będziemy 80. rocznicę objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.

- To nas bardzo cieszy, ponieważ każda taka rocznica przynagla do tego, żeby głosić orędzie o Bożym Miłosierdziu - mówi s. Elżbieta. - Jan Paweł II mówił, że pragnie, aby przez to orędzie lepiej poznać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka. Boga nie tylko sprawiedliwego, ale i miłosiernego - tłumaczy.

Głównej Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach będzie 12 kwietnia przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia przy ołtarzu polowym rozpocznie się o 10.00 (szczegółowy plan pozostałych celebracji na następnej stronie). Wszystkie Msze św. transmitować będzie TV Miłosierdzie, a całodniowe uroczystości poprzedzi nocne czuwanie - początek 11 kwietnia o 21.00.

Dlaczego warto wybrać się w tym czasie do krakowskiego sanktuarium? - Boże Miłosierdzie duchowo nas odradza. Uświadamiamy sobie to szczególnie, gdy przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży. Każdy, kto przybędzie do Łagiewnik i rzeczywiście spojrzy z wielką ufnością w oczy Jezusa Miłosiernego, jest duchowo niezwykle umocniony. Wielu pielgrzymów po takim spotkaniu mówi, że chciałoby z radości śpiewać - zapewnia ks. Ślusarczyk.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Moria
  08.04.2015 15:16
  św. Faustyna Kowalska (+1938)

  Na drugi dzień po Komunii świętej usłyszałam głos: <Córko Moja, patrz w przepaść miłosierdzia Mojego i oddaj temu miłosierdziu Mojemu cześć i chwałę, a uczyń to w ten sposób: zbierz wszystkich grzeszników z całego świata i zanurz ich w przepaści miłosierdzia Mojego. Pragnę się udzielać duszom, dusz pragnę, córko Moja. W święto Moje - w święto Miłosierdzia - będziesz przebiegać świat cały i sprowadzać będziesz dusze zemdlone do źródła miłosierdzia Mojego. Ja je uleczę i wzmocnię.>

  Dzienniczek, 206
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma