Nowy numer 33/2019 Archiwum

Nauka i Kościół o pracy i mądrości

W krakowskiej Księgarni-Kawiarni Bona odbyła się promocja książek "Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia - perspektywy nauki i wiary" oraz "Oblicza mądrości - z czego wyrastamy, ku czemu zmierzamy".

W spotkaniu wzięli udział autorzy tekstów, a wśród nich: Lech Bednarczuk, Lech Cichobłaziński, Teresa Grabińska, Agnieszka Hannel-Brzozowska, Ewa Leś, Henryk Spustek, Ilona Świerad, Marcin Świerad.

Pierwsza z publikacji, jak pisze dr A. Hannel-Brzozowska w przedmowie, zaprasza do analizy zawartego w tytule problemu, nie tylko z punktu widzenia nauki, ale również z perspektywy wiary.

Praca zawiera zarówno rozważania z perspektywy filozoficznej, jak i teologicznej. Omawia również problemu od strony nauk społecznych i ekonomicznych.

- Książka jest reakcją na palący problem niegodnej pracy wśród młodzieży, która nie jest tylko problemem polskim - mówiła podczas spotkania dr A. Hannel-Brzozowska.

Jak zauważyła prof. Ewa Leś, politolog, aż 25 proc. polskiej młodzieży poniżej 24 roku życia nie ma żadnej pracy. Jest to dwukrotnie więcej, niż skala bezrobocia całego społeczeństwa. Ponadto aż 10 proc. bezrobotnych stanowią absolwenci szkół wyższych. Jej zdaniem z pomocą w tej sytuacji powinno przyjść państwo poprzez rozwinięcie polskiej spółdzielczości.

- U progu transformacji ustrojowej spółdzielczość zatrudniała prawie 2 mln osób. Dziś jest to niespełna 300 tys. - tłumaczyła prof. E. Leś. - Stworzenie nowych branż, w których absolwenci wyższych uczelni mogliby znaleźć zatrudnienie byłoby mechanizmem naprawczym. Tu nie wystarczą tylko prywatni inwestorzy. Potrzebne są pieniądze publiczne większa świadomość obywatelskiej odpowiedzialności na sposób podziału dochodu narodowego - dodała.

Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. L. Cichobłazińskiego, młodzi ludzie w ogóle nie liczą na pomoc państwa.

- Nie przychodzi im do głowy żeby liczyć na jakiekolwiek instytucje i ich pomoc w starcie i w prowadzeniu ich kariery zawodowej - mówił.

Druga publikacja również została podzielona na dwie części, które zatytułowano "Bilans historii" oraz "Wyzwania współczesności". Składają się na nią m.in. referaty wygłoszone w 2013 r. z okazji Dni Papieskich. Można tam przeczytać np. o mądrości w medycynie, w prawie czy też o roli mądrości w odkrywaniu i przeżywaniu tożsamości franciszkańskiej.

Organizatorami spotkania w Księgarni-Kawiarni Bona było Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio wraz z Wydawnictwem Scriptum, którego nakładem ukazały się obie książki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL