Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kto wie więcej o ŚDM?

Kto jest patronem krakowskich ŚDM? W czasie których ŚDM papież odwiedził grób św. Jakuba? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy konkursu wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży, zorganizowanego w Libiążu.

W rywalizacji wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej punktów i pierwsze miejsce zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców  (KSW). Na podium znaleźli się także reprezentanci Zespołu Szkół w Libiążu (drugie miejsce) oraz Gimnazjum KSW (miejsce trzecie). Czwarte miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w Libiążu, a piąte - Gimnazjum nr 2.

Podczas wręczenia nagród organizatorzy podkreślali jednak, że gimnazjaliści mieli mniej czasu na przygotowanie do konkursu, a mimo to mierzyli się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

Pytania dotyczyły historii Światowych Dni Młodzieży, motywów charakterystycznych dla każdego z dotychczasowych spotkań. Młodzież musiała także rozpoznać hymny kolejnych ŚDM, dopasowywać logotypy do miejsca i daty oraz wykazać się znajomością papieskich homilii oraz orędzi na ŚDM. Osobną kategorią pytań były krakowskie Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się już w przyszłym roku.

Jak przekonuje pomysłodawca konkursu ks. Piotr Derendal z parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, chodziło o to, by „pójść w głąb”, nie zatrzymywać się na miejscach spotkań czy liczbie uczestników, ale poznać także duchową stronę ŚDM.

Dlaczego konkurs? - Rywalizacja zawsze jest wciągająca, zawsze towarzyszą jej emocje - mówi ks. Piotr i dodaje, że taką formą chciał przede wszystkim zaktywizować młodzież.

Sądząc po świetnym przygotowaniu czteroosobowych zespołów i zaciętej rywalizacji (zespoły z pierwszych dwóch miejsc dzieliła różnica tylko czterech punktów, a w sumie można było ich zdobyć 55), pomysł okazał się trafiony.

Organizatorom i uczestnikom gratulował także bp Damian Muskus, koordynujący przygotowania do ŚDM w Krakowie, który wziął udział w rozpoczęciu zmagań i z widowni śledził pierwszą ich część. Biskup zaznaczył, że to pierwszy konkurs wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży, zorganizowany jako przygotowanie do przyszłorocznego spotkania młodych z ojcem świętym w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama