Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Biznesmeni z papieskiej uczelni przejdź do galerii

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 14 kwietnia Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości na krakowskim Uniwersytecie Papieskim.

Oprócz metropolity w otwarciu szóstego (i największego - jego powierzchnia to 160 m kw.) AIP w Krakowie wzięli udział m. in. rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak, Iwona Wendel z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba, Jacek Aleksandrowicz - prezes i współzałożyciel Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Sebastian Kolisz - partner zarządzający AIP w Krakowie oraz przedstawiciele władz uczelni i personelu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

- Dziś młodzi ludzie przychodząc na studia pytają przede wszystkim: "co ja będę mógł po tych studiach robić?". Można się na to denerwować i mówić, że uniwersytet, a zwłaszcza uniwersytet humanistyczny powinien kształcić - po prostu kształcić człowieka - przyznał ks. prof. Wojciech Zyzak. - Z drugiej strony takie są realia. Młodzi ludzie chcą przede wszystkim zdobyć dobry zawód - dodał.

- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to ważna inicjatywa, dzięki której studenci mogą sprawdzić swoje siły, mogą zobaczyć, na ile nadają się do tego, aby w przyszłości prowadzić własne przedsiębiorstwo - mówił rektor papieskiej uczelni.

W AIP młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc mentorów w dopracowaniu swojego pomysłu na własny biznes, szkolenia, wsparcie księgowe i prawne oraz miejsce do pracy czy spotkań z klientami. W przypadku UPJPII jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne - przy ul. Franciszkańskiej 1, w samym centrum Krakowa.

Iwona Wendel przekonywała podczas uroczystego otwarcia szóstego krakowskiego (a 49. w Polsce) inkubatora, że to właśnie AIP są drogą do "Polski przedsiębiorczej".

- Kiedy będziemy mówić o gospodarce opartej na wiedzy, idącej w kierunku innowacyjności i komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych, to wtedy powiemy, że nasza gospodarka dogoniła gospodarkę zachodnią, która budowała swoją potęgę przez pokolenia - przekonywała podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

- Odkąd rozpoczęliśmy projekt w Krakowie w 2010 roku, powstało 1200 firm. Wierzę, że w tym momencie sytuacja się tak zmieniła, że 1200 firm przez najbliższe lata powstanie nie w całym mieście, ale tutaj, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II - przekonywał z kolei Sebastian Kolisz - partner zarządzający AIP w Krakowie. - Dlatego ogrom pracy przed nami - dodał.

Do tej ze wsparcia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości skorzystało już 7 tys. nowo otwieranych firm z całej Polski. W tej chwili jest ich 1700. W dotychczasowych pięciu krakowskich inkubatorach działa ponad 300 firm.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy