Nowy numer 3/2021 Archiwum

5. rocznica pogrzebu prezydenta Kaczyńskiego

18 kwietnia w Krakowie odbędą się uroczystości z okazji 5. rocznicy pogrzebu na Wawelu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Ich organizatorem jest Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

- Krakowski pogrzeb pary prezydenckiej miał duże znaczenie symboliczne. Dlatego postanowiliśmy zorganizować uroczystości rocznicowe - powiedział poseł Włodzimierz Bernacki, wiceprezes RS im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Odbędą się w miejscach, które tak dobrze zapamiętaliśmy tego dnia przed pięcioma laty - w katedrze na Wawelu i w bazylice Mariackiej.

Najpierw o godz. 17 na wzgórze wawelskie wjadą rowerzyści V Rajdu Rowerowego im. Lecha i Marii Kaczyńskich, by oddać hołd zmarłej parze prezydenckiej.

- Potem, o godz. 17.30, w katedrze zostanie odprawiona Msza św. Po niej zaś prezes Kaczyński złoży kwiaty na sarkofagu w przedsionku krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Składanie kwiatów przewidziano również pod wawelskim pomnikiem Jana Pawła II i Krzyżem Narodowej Pamięci u stóp Wawelu. Nie przewidujemy żadnych mów przy tej okazji - poinformował prof. Bernacki.

Na godz. 20 zaplanowano w bazylice Mariackiej Koncert Pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Wystąpią soliści oraz Sinfonietta Cracovia i Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Wstęp na koncert jest wolny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama