Sacrum i profanum na Harendzie przejdź do galerii

Występ chóru "Organum" pod dyr. Bogusława Grzybka z Krakowa poprzedził wernisaż wystawy "Jan Paweł w twórczości zakopiańskich artystów", którą można oglądać w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje kard. Stanisław Dziwisz.

Niedzielne uroczystości na zakopiańskiej Harendzie rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Liturgii przewodniczył ks. prał. Stefan Misiniec z Krakowa. Przypomniał historię związaną z obrazem Jezusa Miłosiernego. - To obraz, który powstał przy całkowitej współpracy Boga i człowieka. Każdy artysta ma pragnienie, by jego obraz był dobry. Nie dziwmy się zatem, że potrzebują oni sporo czasu na przygotowanie swoich arcydzieł - zaznaczył ks. Misiniec.

W trakcie Mszy świętej została wykonana "Msza Góralska" Tadeusza Maklakiewicza do słów Adama Pacha, dedykowana Janowi Pawłowi II przez Chór "Organum" oraz orkiestrę "Ricercar" z Krakowa pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka. Artyści wystąpili także po zakończonej liturgii. 

Wszystkim za obecność dziękował ks. proboszcz Antoni Staszeczka. Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz prof. Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Przypomniał, że uczelnia za rok będzie świętować jubileusz 200-lecia. ASP w Krakowie była pierwszą tego typu uczelnią w Polsce i jedną z pierwszych w Europie.

Po Mszy św. odbył się w Domu Pracy Twórczej ASP wernisaż wystawy "Jan Paweł II w twórczości zakopiańskich artystów". Dom sąsiaduje z kościołem na Harendzie i Muzeum Jana Kasprowicza. - Jesteśmy dobrym przykładem trójkąta i tego, że udaje nam się łączyć sacrum i profanum na najwyższym poziomie - cieszył się ks. Staszeczka. Ks. Misiniec poświęcił nowy obiekt ASP, który działa od niespełna roku. - To nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego - zaznaczył Leszek Dorula, burmistrz stolicy Podhala. 

Później głos zabrali Piotr Bąk, starosta tatrzański, i rektor krakowskiej ASP. - Powszechnie wiadomo, że papież Jan Paweł II kochał góry, kochał Podhale. Prace podhalańskich artystów wyrażają właśnie ową miłość - zaznaczył prof. Tabisz. - Ta wystawa odbywa się też w szczególnym czasie, bo mija dokładnie 10 lat, odkąd nasz rodak przeszedł za niebieską grań - przypomniał rektor krakowskiej ASP.

Na wystawę składa się kilkanaście niezwykle wymownych obrazów, rzeźb, medali, na których widnieje postać św. Jana Pawła II. Swoje prace przedstawiają znani i cenieni podhalańscy artyści lub z tym regionem związani. Możemy zobaczyć np. obrazy Władysława Trebuni-Tutki, nieżyjącego już artysty, założyciela m.in. zespołu Trebunie-Tutki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..