Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mało logiczna propozycja

Poseł Łukasz Gibała chce, by o tym, czy Kraków powinien współfinansować Światowe Dni Młodzieży, wypowiedzieli się jego mieszkańcy. Tylko nie bardzo wiadomo, co dalej.

Z organizowaniem referendum w Krakowie mamy już pewne doświadczenia. Po ostatnim rzeczywiście wycofano kandydaturę stolicy Małopolski na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Co z pozostałymi pytaniami? Przypomnijmy, że krakowianie głosowali "za" rozwojem systemem monitoringu, rozbudową ścieżek rowerowych i budową metra. Przełomu w tych sprawach raczej po referendum nie widać.

Powtórzenie tej demokratycznej procedury zaproponował ostatnio prezydent Jacek Majchrowski. Mieszkańcy mogą zgłaszać pytania, które chcieliby zadać pozostałym mieszkańcom, by władze samorządowe mogły raz jeszcze dowiedzieć się, czego mieszkańcy chcą i potrzebują. Jako jeden z pierwszych, a na pewno najbardziej publicznie skorzystał z tej możliwości poseł Łukasz Gibała (występujący razem ze Stowarzyszeniem "Logiczna Alternatywa"). Zaproponował, by pod głosowanie poddać kwestię finansowania Światowych Dni Młodzieży.

Warto jednak zwrócić uwagę, że referendum miałoby się odbyć wraz z wyborami parlamentarnymi, czyli jesienią. Jeśli będzie to październik, to do ŚDM zostanie 8 miesięcy. Jeśli odjąć od tego miesiące zimowe, to naprawdę niewiele czasu będzie na ewentualne inwestycje w infrastrukturę, a to bodaj największa działka, której finansowanie zależy od miasta. To jednak tylko kwestia techniczna. Zapewne jedna z wielu.

Co ważniejsze, mimo że Światowe Dni Młodzieży odbywały się w różnych krajach i w różnych społecznych kontekstach, choć pojawiały się głosy sprzeciwu, to nie zdarzyło się, by strona samorządowa czy państwowa wycofała się z ich współorganizacji. Tam się opłacało, a u nas się nie opłaca? Znamy to doskonale, tylko że tym razem nie o to chodzi. Nie chodzi o to, czy coś się opłaca, ale że warto to zrobić. A o tym jestem przekonany.

Czy jestem stronniczy? Komentując sprawę ŚDM, pewnie tak - bo wierzę, że to będzie wielkie wydarzenie. Pod każdym względem - duchowym, kulturowym, towarzyskim, inwestycyjnym, promocyjnym.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama