Egzaminy rozpoczęły się dokładnie o godz. 9. Na pierwszy ogień poszły historia i wiedza o społeczeństwie. Uczniowie mają 60 minut na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego.
Standardowo na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego z historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie mają godzinę. Jednak ci z dysfunkcjami będą pisać o 20 minut dłużej. Punktualnie o godz. 11 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Ten potrwa 90 minut, a niektórzy będą go pisać nawet 135 min. (chodzi o zdających z dysfunkcjami).
W środę 22 kwietnia uczniowie będą pisać egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. W ostatnim dniu na zdających czeka arkusz z języka obcego (poziomy podstawowy i rozszerzony).
W województwie małopolskim do egzaminu przystąpi kilkanaście tysięcy uczniów z III klas gimnazjalnych, a np. w powiecie nowotarskim egzamin będzie przeprowadzony w 50 szkołach i będzie go pisało 2216 uczniów. Z kolei w powiecie tatrzańskim szkół, w których odbędą się egzaminy, jest o połowę mniej. W 25 szkołach do egzaminu przystąpi 690 młodych górali.