Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z czego wyrosła polska kultura?

W najbliższą niedzielę 26 kwietnia Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza na taneczną wędrówkę przez minione epoki.

Balet Dworski "Cracovia Danza" co roku włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji artyści baletu pod dyrekcją Romany Agnel na deskach Teatru Ludowego, w ramach cyklu "Niedziele dla Tańca", zaprezentują publiczności zrealizowany z dużym rozmachem spektakl "Alla Polacca".

To przedstawienie było wiele razy pokazywane za granicą (m.in. w Chinach). W maju będzie mogła je również zobaczyć publiczność we Francji (w Prowansji) oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie Balet Dworski "Cracovia Danza" będzie reprezentować Polskę na festiwalu "Memphis in May - International Salute to Poland".

- Spektakl "Alla Polacca" opowiada o staropolskiej tradycji, czyli o tym, z czego wyrasta polska kultura, i co wciąż kształtuje polską tożsamość. Przedstawienie ukazuje piękno staropolskiej kultury, która od setek lat zachwyca i inspiruje największych twórców europejskich - opowiada Barbara Kalicińska, rzecznik baletu.

- Poprzez formy tańców od XVII do XIX wieku przedstawienie ukazuje staropolską obyczajowość, zarówno tę szlachecką, jak i ludową, a także ich wzajemne wpływy i inspiracje. Polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak, czyli pięć polskich tańców narodowych, tańczone były bowiem w wiejskich chatach, szlacheckich dworach, a także na scenach i salonach całej Europy - zachęca R. Agnel.

Dlatego właśnie oberek, mazur czy kujawiak pojawiają się, choć w nieco innych formach, w obu częściach przedstawienia. Warto dodać, że spektakl "Alla Polacca" prezentuje również najróżniejsze staropolskie zabawy, zwyczaje, rytuały i legendy.

Tego nie zobaczymy w żadnym innym spektaklu!

-----

Bilety na kolejny spektakl cyklu "Niedziele dla Tańca - Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym" kupić można jak zawsze w kasach biletowych teatru (os. Teatralne 34, tel. 12/680 21 16; Rynek Główny 1, tel. 12/421 50 16) oraz w biurze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" (pl. Na Groblach 7, tel. 12/421 08 36, e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl).

"Niedzielom" patronuje m.in. "Gość Krakowski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama