Nowy numer 25/2018 Archiwum

18. dziecko w krakowskim oknie życia

21 kwietnia w oknie życia przy klasztorze sióstr nazaretanek został odnaleziony mały chłopiec.

- Dziecko urodziło się najprawdopodobniej w nocy lub nad ranem, raczej poza szpitalem, na co wskazuje sposób przecięcia pępowiny - mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu sióstr nazaretanek przy ul. Przybyszewskiego 39. - Było dobrze zabezpieczone przed zimnem, ubrane i owinięte w kocyk.

Po znalezieniu chłopczyka siostry natychmiast wezwały pogotowie, które zabrało noworodka do szpitala.

To już 18. dziecko pozostawione w krakowskim oknie życia, nie licząc bliźniąt, przyniesionych w lutym ubiegłego roku bezpośrednio do sióstr nazaretanek.

Okno życia w Krakowie jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. - Powstało, by dzieci mam ukrywających ciążę i niechcących rodzić w szpitalu, miały „wentyl bezpieczeństwa”. By nie były wyrzucane na śmietnik lub porzucane w miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia - tłumaczy Agnieszka Homan z krakowskiej Caritas.

Caritas w Polsce prowadzi już 54 okna życia. Od 2006 r. pozostawiono w nich ponad 80 dzieci.

Adresy okien życia można znaleźć na stronie: www.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma