Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł Józef Paczyński

Odszedł w wieku 95 lat 26 kwietnia w Krakowie. Był wśród pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

- Przywieziono go do obozu 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie, wraz z pierwszym transportem więźniów. Wszyscy byli Polakami – poinformował dr Jarosław Szarek, historyk z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Józef Paczyński urodził się 29 stycznia 1920 r. w Łękawicy k. Wadowic.

- Jak wielu innych żołnierzy polskich kampanii wrześniowe, próbował przedrzeć się na Zachód do odtwarzającej się tam armii polskiej. Schwytany przez Słowaków, został wydany niemieckim władzom okupacyjnym. Więziony m.in. w Nowym Sączu i Tarnowie, został dołączony do transportu 728 więźniów politycznych wysłanych do Auschwitz. Obóz przeżyło ok. 1/3 składu tego transportu. Paczyński pracował w obozie jako fryzjer. Strzygł m.in. komendanta obozu Rudolfa Hössa. W styczniu 1945 r. przeżył osławiony „Marsz śmierci” więźniów Auschwitz, pędzonych przez Niemców na Zachód. Więziony potem m.in. w  Ebensee (filia obozu Mauthausen), został wyzwolony 6 maja 1945 r. przez Amerykanów - dodał dr Szarek.

Józef Paczyński wrócił po wojnie do kraju i ukończył wyższe studia techniczne. Pracował jako nauczyciel, był dyrektorem technikum w Brzesku. Brał udział w licznych spotkaniach byłych więźniów. Działał także na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama