Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gorczańska Majówka z przesłaniem

To nie będzie zwykła majówka. Odbędzie się w Gorcach i rozpocznie kampanię społeczną "Nie rzucim ziemi".

Wojciech Jachymiak, jeden z inicjatorów kampanii, przypomina, że od 1 maja 2016 r. obcokrajowcy będą mieli prawo wykupywać polską ziemię. - Dzisiaj stoimy przed wielką odpowiedzialnością za przyszłość Polski. W rozgrywkach geostrategicznych musimy być aktywni we wszystkich możliwych przestrzeniach. Ochrona polskiej ziemi to w rzeczywistości ochrona naszej niepodległości - podkreśla W. Jachymiak

W kampanii chodzi o wymuszenie na rządzących wprowadzenia ustawy zakazującej sprzedaży ziemi w obce ręce oraz budowanie świadomości wspólnoty Polaków i znaczenia własnej ziemi dla zachowania niepodległości.

Patronem honorowym akcji jest m.in. prof. Andrzej Nowak z Krakowa. Kampania pokaże też mieszkańcom Podhala i wszystkim Polakom, że zamiast wpuszczać obcy kapitał i obce markety, warto skorzystać z doświadczeń przodków i - tak, jak to oni robili pod zaborami i tuż po I wojnie światowej, po odzyskaniu niepodległości - tworzyć własne spółdzielnie.

Pierwsza impreza w ramach kampanii odbędzie się już 2 maja, w Święto Flagi. Wezmą w niej udział liczne grupy zorganizowane i stowarzyszenia, a także mieszkańcy Podhala. Na żółtym szlaku na Turbacz odbędzie się wtedy Majówka Gorczańska. O godz. 15 zostanie odprawiona Msza św., po niej zaplanowano oficjalne rozpoczęcie kampanii "Nie rzucim ziemi". Następnie zespół DePress zaprezentuje utwór pt. "Ojcowie", motto kampanii.

W czasie Majówki Gorczańskiej odbędą się również pokazy grup rekonstrukcji historycznych, dyskusje. Ciekawie zapowiada się także koncert angielskiej piosenkarki Katy Carr, autorki płyty "Paszport", zainspirowanej polskim ruchem oporu z czasów II wojny światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama