Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł gen. Jerzy Wójcik

W czwartek 30 kwietnia odbędzie się pogrzeb gen. Jerzego Wójcika. Znany dowódca krakowskich komandosów zmarł 25 kwietnia.

Gen. Wójcik urodził się w 1950 r. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. W latach 2000-2002 oraz 2004-2008 był dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Dowodził także grupą bojową w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Został zwolniony do cywila w styczniu 2009 r. po tym, gdy publicznie bronił żołnierzy polskich oskarżonych o zabicie afgańskich cywilów w akcji pod Nangar Khel. „Rzeczpospolita, która ich wysłała na wojnę, powinna tych żołnierzy traktować z pełnym respektem i szacunkiem. Wsadzono ich zaś do więzienia” - powiedział wówczas gen. Wójcik.

W ostatnich miesiącach życia chorował na stwardnienie zanikowe boczne.

- Był bardzo dobrym, lojalnym kolegą. Zawsze można było na niego liczyć - powiedział płk. rez. Jerzy Popławski z Krakowa, który zetknął się z generałem w trakcie służby wojskowej.

Pogrzeb gen. bryg. Jerzego Wójcika odbędzie się w czwartek 30 kwietnia o godz. 14. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama