30 kwietnia rozpoczynają się uroczystości złotego jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników, dokonanej przez abp. Karola Wojtyłę.
Świętowanie 50. rocznicy koronacji obrazu MB od Wykupu Niewolników, nazywanej także Matką Bożą Świętojańską lub Matką Wolności, z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie zacznie się już w czwartek uroczystą Mszą św. odprawioną o 14.30 przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
O tej samej godzinie w kolejne dni celebrowane będą Msze jubileuszowe, m.in. 7 maja przydarzy się rzadka okazja wspólnej modlitwy z kard. Franciszkiem Macharskim, zaś 8 maja homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś.
9 maja, czyli dokładnie w dzień, gdy mija pół wielu od koronacji cudownego obrazu, Mszę św. odprawi i kazanie wygłosi bp Jan Niemiec z diecezji kamienieckiej na Ukrainie. Finałem uroczystości jubileuszowych będzie niedzielna procesja z Wawelu na Skałkę.
Opiekę nad Matką Bożą od Wykupu Niewolników już od przeszło 280 lat roztaczają siostry prezentki. - Tytuł obrazu jest wyjątkowy i bardzo aktualny na dzisiejsze czasy ogromnego zniewolenia grzechem, nałogami, a także z powodu zagrożenia wolności politycznej. Współczesnych form zniewolenia, zwłaszcza dotykających ludzi młodych, jest coraz więcej. I trzeba, aby rodzice, nauczyciele, pracodawcy i ludzie młodzi to sobie uświadomili, by w porę podjęli działania, aby ratować zniewolonych i zapobiegać nowym zniewoleniom - mówi s. Renata Gąsior.
Przed obliczem Matki Bożej od Wykupu Niewolników modlił się 23 lutego 1684 r. sam król Jan III Sobieski wracający spod Wiednia, dziękując za odniesione zwycięstwo. Także Tadeusz Kościuszko w dniu przysięgi na Rynku krakowskim (24 marca 1794 r.) wieczorem prosił u stóp Maryi o pomoc w rozpoczętej walce z rosyjskim okupantem.
- Dziś także modlimy się codzienne za ojczyznę, choć jej współczesne bolączki są inne niż kiedyś. Ale pewnie nie jest przypadkiem, że kulminacja naszych obchodów zbiegnie się akurat z wyborami, z czasem refleksji nad przyszłością Polski - mówi s. Olga, przełożona generalna ss. prezentek. I bardzo się cieszy, że 10 maja, tak, jak pół wieku wcześniej, w głównej procesji znów za Matką Wolności podążać będzie Jan Paweł II. Tym razem już święty, obecny w relikwiach.
O historii i współczesnym kulcie obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników piszemy w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".