Nowy numer 42/2020 Archiwum

Samorząd to podstawa

W Krakowie zakończył się trwający dwa dni Europejski Kongres Samorządów, w którym wzięło udział prawie tysiąc osób.

- Spotykamy się w szczególnym momencie 25-lecia reformy samorządowej, co daje asumpt do dalszej rozmowy o funkcjonowaniu samorządu - mówił podczas otwarcia kongresu w Krakowie prezydent miasta Jacek Majchrowski. Z kolei Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, podkreślał, że "to samorząd jest partnerem dla małego i średniego biznesu, tak istotnego dla unijnej gospodarki".

Obrady w Krakowie trwały dwa dni - pierwszy upłynął pod hasłem "Europa Regionów - nowe otwarcie", drugi zaś - "Nowy plan dla Europy".

Podczas EKS wręczono m.in. nagrody dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy przez co najmniej 4 kadencje pełnili swój urząd, a ich miejscowości osiągnęły wyróżniające się wyniki ekonomiczne. Tytułem Lidera Samorządu 25-lecia wyróżnieni zostali: Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic, Waldemar Jerzy Godlewski, burmistrz miasta i gminy Glinojeck, oraz Tomasz Malepszy, prezydent Leszna w latach 1998-2014.

Jednym z ważnych wydarzeń kongresu była debata prezydentów miast, w której wzięli udział Jacek Majchrowski (Kraków), Tadeusz Truskolaski (Białystok) i Zygmunt Frankiewicz (Gliwice).

Wśród poruszonych w dyskusji tematów było ograniczenie liczby kadencji, przez które wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą sprawować swoje funkcje. J. Majchrowski przekonywał, że kierowanie miastem czy gminą przez wiele kadencji wzmacnia pozycję wójta, burmistrza czy prezydenta i uniezależnia go od polityki konkretnej partii. Stąd plany ograniczenia kadencyjności. - Partiom to trochę doskwiera - przyznał prezydent Krakowa. Prezydent Białegostoku dodał, że wprowadzanie takich zmian parlament powinien zacząć od siebie i ograniczyć liczbę kadencji sprawowanych przez posłów i senatorów.

W obradach trwającego 4 i 5 maja kongresu brało udział ponad 900 gości z całej Europy. Wśród nich m.in. David Narmania, mer Tbilisi, Markku Markkula, prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej, oraz Gudrun Mosler-Törnström, przewodnicząca Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama