Kraków pięknieje - na ŚDM i nie tylko

Rada Miasta Krakowa przeznaczy w tym roku ponad 3,2 mln zł na remonty zabytków. Odnowiona zostanie m.in. elewacja Pałacu Arcybiskupów.

Lista zabytków, do których renowacji dołoży się miasto, to 35 pozycji. Nie brakuje wśród nich obiektów sakralnych. RMK zdecydowała o wsparciu remontów m.in. fasad i elewacji kościoła oo. misjonarzy przy ul. Stradomskiej, domu zakonnego w zespole klasztornym kanoników regularnych laterańskich na Kazimierzu, kościoła ss. prezentek przy ul. św. Jana czy kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika.

Dofinansowane zostaną także m.in. prace przy dekoracji malarskiej na kopule kościoła św. Wojciecha, konserwacja płaszcza koronacyjnego Stanisława Augusta Poniatowskiego (wniosek złożyła parafia wawelska), obrazów i feretronów z krakowskich kościołów.

200 tys. zł przeznaczone zostanie na remont frontowej i zachodniej elewacji krakowskiego Pałacu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej.

Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, przypomina, że miasto udziela dotacji na remonty zabytków od 2006 roku. Przyznaje jednak, że choć nie są to działania związane ściśle ze Światowymi Dniami Młodzieży, to perspektywa wizyty papieża nie była bez znaczenia.

- Wskazując obiekty do dofinansowania z budżetu miasta, wzięto pod uwagę Pałac Arcybiskupi i jego bezpośrednie sąsiedztwo. Dotyczy to zwłaszcza bazyliki oo. franciszkanów, klasztoru, jak i muru ogrodzeniowego wokół ogrodu - mówi S. Dziedzic.

Dodaje, że współpraca właścicieli zabytków, Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz miasta pozwala na realizację prac konserwatorskich, które w wielu przypadkach oczekiwane efekty przynoszą dopiero po kilku latach prac.

Tak było m.in. w przypadku bazyliki oo. franciszkanów. - W roku ubiegłym realizowane były prace konserwatorskie elewacji, których koszt sfinansowany został z pieniędzy klasztoru przy udziale finansowym budżetu miasta i SKOZK. W roku 2011 wykonano remont konserwatorski elewacji klasztoru od strony pl. Franciszkańskiego, sfinansowany z funduszy klasztoru i miasta. Prace te będą kontynuowane w bieżącym roku. Trwać będą również prace przy murze ogrodzeniowym wokół ogrodu klasztoru - wylicza S. Dziedzic.

Sama siedziba Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej podczas dotychczasowych pielgrzymek papieskich była miejscem pobytu najpierw Jana Pawła II, a później Benedykta XVI. To przed nią odbywały się niezapomniane spotkania, podczas których ojciec święty stał w oknie i rozmawiał z czekającą na niego młodzieżą. Czy tak samo będzie w lipcu 2016 roku? Tego jeszcze nie wiadomo.

- Jest kilka miejsc noclegu, które zostaną zaproponowane ojcu świętemu. Znając papieża Franciszka, musimy się jednak liczyć z tym, że wybierze on jakąś zupełnie inną opcję - mówi Patrycja Filipiak z sekcji logistyki. Przyznaje, że jednym z tych proponowanych miejsc jest Pałac Arcybiskupów. - Pozostałych nie możemy zdradzić - zaznacza.

Na razie nie wiadomo nawet, czy Kraków będzie jedynym miastem, które odwiedzi papież. Szczegółowy program pielgrzymki ojca świętego do Polski pojawi się prawdopodobnie dopiero w styczniu 2016 roku.

To wszystko nie oznacza jednak, że remonty przeprowadzone w rejonie ul. Franciszkańskiej "pójdą na marne". - Już teraz wiele wycieczek zatrzymuje się pod oknem papieskim, turyści robią zdjęcia. Niezależnie od tego, gdzie papież będzie mieszkał, ten remont może się tylko przysłużyć poprawie wizerunku Krakowa - przekonuje P. Filipiak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..