Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ten wyjątkowy niedźwiedź Iwo

Iwo - niedźwiedź "zaobrożowany" - stał się oczkiem w głowie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, bo zaszedł aż na Węgry.

 - To nie pierwszy niedźwiedź, którego monitorujemy, ale pierwszy tak wyjątkowy - przyznaje z radością Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedź, który sprawił wszystkim taką niespodziankę, wabi się Iwo. Jest pięcioletnim niedźwiedziem brunatnym. - Dzięki danym wysyłanym z urządzenia założonego na szyi niedźwiedzia można śledzić przebieg jego podróży, wiadomo też, że to nie pierwsza dłuższa wyprawa tego osobnika - mówi F. Zięba z TPN. Przyznaje, że w przeszłości mogło dochodzić do takich wędrówek, ale zwierzęta nie miały odpowiednich urządzeń, aby móc to stwierdzić i udokumentować.

Jak podaje w oficjalnym komunikacie TPN, bohaterski niedźwiedź został odłowiony w Tatrzańskim Parku Narodowym w zeszłym roku. Pracownicy TPN oraz naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie założyli mu obrożę z GPS-em, która za pomocą SMS-ów przesyła informacje o jego położeniu. Tak zdobyte dane pozwalają dowiedzieć się więcej o wędrówkach niedźwiedzi, wykorzystaniu przez nie środowiska oraz o tym, jakie mają potrzeby (np. dotyczące zdobywania pokarmu lub miejsc odpowiednich do zimowego snu).

Obroża zaprogramowana jest w taki sposób, że za rok rozepnie się i spadnie z szyi zwierzęcia. Do tego czasu bateria zapewni jej sprawne działanie. Dzięki danym z urządzenia pracownicy TPN dowiedzieli się np. tego, że Iwo przed dotarciem na Węgry dokonał kilku ciekawych taternickich wyczynów. Pokonał choćby ściany Kieżmarskiego Szczytu i Łomnicy. A swoją ostatnią wędrówkę na Węgry rozpoczął, idąc z Popradu.

Badania, w których uczestniczy Iwo, prowadzone są przez Tatrzański Park Narodowy i Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie w ramach projektu GLOBE we współpracy ze skandynawską grupą badawczą niedźwiedzi. Projekt GLOBE ma wyjaśnić efekt zmian klimatycznych i wpływu człowieka na ekologię niedźwiedzia brunatnego. Finansowany jest w ramach Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Prosiak
  08.05.2015 10:10
  Iwo, Iwo, skocz po piwo
  doceń 0
 • Tatrzański
  08.05.2015 12:36
  „Pokonał choćby ściany Kieżmarskiego Szczytu i Łomnicy.“

  Nie chcę zasmucać pracowników TPN, ale informacja o wyczynach taternickich Iwa, napawa troską czy na Węgry nie dotarła tylko jego niedźwiedzia skóra.

  Możliwe jest też, że ktoś znalazł wypięty przedwcześnie nadajnik, bez niedźwiedzia. Jeśli podróż z Popradu misio rozpoczął pociągiem, to nie ma już nadziei. No chyba, że to misio co jeździł kolejką na Łomnicę, a potem przesiadł się do pociągu. W takim razie, co z Kieżmarskim?

  Wspinałem się na Łomnicy wielokrotnie i zawsze czułem się bezpiecznie, ale spotkanie brunatnego futrzaka na trzecim wyciągu np. Hokejki? Chyba przestanę się wspinać - to zbyt niebezpieczne.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma