GN 43/2020 Archiwum

Trzysta wojennych fotografii

W Krakowie uczczono 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Apel poległych odbył się przy pomniku Armii Kraków na cmentarzu Rakowickim.

- Wolność krzyżami się znaczy. Dlatego przy każdej okazji trzeba przypominać o tych, którzy oddali to, co najcenniejsze za naszą Ojczyznę: życie - mówił podczas uroczystości  wicemarszałek Wojciech Kozak.

Z kolei w krakowskim Muzeum Armii Krajowej otwarto 8 maja nową wystawę. Ekspozycja "Ile Polski w szkockiej... mgle" jest poświęcona codziennemu życiu polskich żołnierzy, stacjonujących w Szkocji i tam przygotowujących się do operacji wojskowych.

Na wystawie prezentowanych jest ok. trzystu zdjęć autorstwa Karola Bieniaka, pochodzącego z Krakowa żołnierza, który służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fotografował on zarówno oficjalne uroczystości, jak i życie codzienne swoich kolegów.

Jego zdjęcia zostały podzielone na kategorie: "koszary", "sprzęt i umundurowanie", "sport i rozrywka", "kobiety i portrety", "turystyka i architektura" oraz "religia i uroczystości". Niektóre tematy - jak np. sylwetka gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” - zostały uzupełnione gablotami z eksponatami.

Wystawę w Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12) można oglądać aż do 30 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama