Zabytkowy myśliwiec, którym Polacy bronili Paryża, można już oglądać w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Prezentacja samolotu Caudron Renault CR.714 Cyklone odbyła się 8 maja, w dniu rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Jest to ikona polskiego czynu zbrojnego podczas II wojnie światowej - mówił w czasie prezentacji Krzysztof Radwan, dyrektor MLP, gdzie pod koniec kwietnia trafiła ta zabytkowa maszyna. Do Krakowa przyleciała aż z Finlandii, a konkretnie z Lahti, gdzie wiele lat spędziła w leśnym, drewnianym, wojskowym hangarze.
Operacja transportu samolotu udała się to staraniom MLP oraz Agencji Lotniczej ALTAIR, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Jak podkreślał dyr. Krzysztof Radwan, myśliwiec o drewnianej konstrukcji jest w dobrym stanie technicznym, choć jest niekompletny. Brakuje mu silnika wraz z dolnym okapototowaniem i śmigłem oraz wyposażenia kabiny. Warto jednak zauważyć, że doskonale zachowało się oryginale malowanie myśliwca z 1939 roku.
Na samolotach Caudron Renault CR.714 Cyklone 75 lat temu, w 1940 r., polscy piloci walczyli obronie Paryża i dorzecza Sekwany w barwach polskiego dywizjonu - Grope de Chasse Polonaise de Varsovie, zestrzeliwując niemieckie maszyny.
Sprowadzony z Finlandii Caudron to jedna z dwóch takich maszyn, zachowanych na całym świecie.
Samolot będzie można oglądać do września. Po zakończeniu ekspozycji musi on przejść konserwację, by mógł odzyskać dawną świetność. Konserwacja zostania wykonana przy współpracy fińskiego Muzeum Lotnictwa. Prace potrwają około 1,5 roku.
Czytaj też: Polacy bronili nim Paryża!