Nowy numer 42/2020 Archiwum

Jedenastka kandydatów

Rozpoczęły się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej.

Lokale wyborcze otwarte zostały o 7.00. Ich zamknięcie nastąpi o 21.00. Na karcie do głosowania znalazły się w kolejności alfabetycznej nazwiska jedenastu kandydatów. Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów na Prezydenta. Postawienie znaku "x" w kratkach obok nazwisk więcej niż jednego kandydata albo niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Nieważności głosu nie powodują natomiast jakiekolwiek znaki, przekreślenia czy słowa (w tym również i znak "x") postawione przez wyborcę poza kratką przy nazwisku kandydata.

W sumie w kraju i za granicą do dzisiejszego głosowania uprawnionych jest - według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 8 maja 2015 roku - 30 768 394 osób.

Głosy z poszczególnych komisji w naszej archidiecezji trafiać będą do komisji okręgowych w Krakowie oraz Nowym Sączu. Ponadto w Małopolsce okręgowa komisja mieści się także w Tarnowie. Całe województwo to łącznie 2 459 obwodowych komisji wyborczych.

W czasie poprzednich wyborów prezydenckich - w 2010 roku - w pierwszej turze oddano tu 1 501 078 ważnych głosów (wszystkich uprawnionych do głosowania w kraju i za granicą było   30 813 005, z tego 2 612 525 w Małopolsce). Frekwencja wyniosła 57,46 proc. na terenie województwa małopolskiego, a 54,94 proc. w całym kraju.

W drugiej turze było to 1 530 285 ważnych głosów (przy 30 833 924 uprawnionych, z tego 2 619 498 w Małopolsce). Frekwencja w województwie wyniosła 59,02 proc. W skali kraju było to 55,31 proc.

Do momentu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godz. 21, obowiązuje cisza wyborcza. Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, naruszenie obowiązującego przez ten czas zakazu agitacji wyborczej (zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych) stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - występek.

"Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji" - przypomina w swoim komunikacie PKW.

Termin ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich, w których zmierzą się dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskają najlepsze wyniki, został wyznaczony na 24 maja - dwa tygodnie po pierwszej turze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama