Nowy numer 43/2020 Archiwum

Drugie głosowanie 24 maja

A. Duda i B. Komorowski zmierzą się w drugiej turze wyborów - przewiduje sondaż exit poll.

Według sondażu late poll, przeprowadzonego przez pracownię IPSOS dla Sondaż late poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News Andrzej Duda zdobył w Małopolsce 42,2 proc. głosów niedzielnych wyborach prezydenckich. Na Bronisława Komorowskiego 28,6 proc. wyborców w Małopolsce. Paweł Kukiz zdobył 17.9 proc. głosów.

W skali całego kraju - również według sondażu late poll - A. Duda otrzymał 34,5 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 33,1 proc. Na trzecim miejscu znalazł się Paweł Kukiz, na którego według IPSOS zagłosowało 20,5 proc. wyborców. Według przeprowadzonego sondażu frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 48,8 proc. W Małopolsce była nieco wyższa i wyniosła 53,2.

W Małopolsce wczorajsze głosowanie przebiegało bez większych zakłóceń. Odnotowano tylko jedno naruszenie ciszy wyborczej. Jak poinformował Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej, o godz. 9. do dyżurnego straży miejskiej w Nowej Hucie wpłynęło zgłoszenie dotyczące napisu, który pojawił się na ogrodzeniu boiska sportowego przy ulicy Mycielskiego.

Strażnicy znaleźli na miejscu baner (długi na dziesięć i wysoki na dwa metry) z wulgarnym napisem odnoszącym się do jednego z kandydatów. Strażnicy usunęli baner oraz powiadomili Policję i Wydział Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej do godz. 17.00 frekwencja w Małopolsce wyniosła 37,1 proc., czyli nieco powyżej wyniku ogólnokrajowego. We wszystkich komisjach do tej godziny wydano bowiem 34,41 proc. kart.

Przypomnijmy, że głosy z poszczególnych komisji w naszej archidiecezji trafiać będą do komisji okręgowych w Krakowie oraz Nowym Sączu. Ponadto w Małopolsce okręgowa komisja mieści się także w Tarnowie. Całe województwo to łącznie 2 459 obwodowych komisji wyborczych.

W sumie w kraju i za granicą do dzisiejszego głosowania uprawnionych jest - według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 8 maja 2015 roku - 30 768 394 osób.

Termin drugiej tury wyborów prezydenckich, w której zmierzą się dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami z pierwszego głosowania, został wyznaczony na 24 maja - dwa tygodnie po pierwszej turze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama