Dwaj kandydaci na prezydenta RP zmierzą się w drugiej turze 24 maja.
Są już znane oficjalne wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich z wszystkich trzech małopolskich okręgów - tarnowskiego (Andrzej Duda: 51,09 proc.; Bronisław Komorowski: 21,54 proc.; Paweł Kukiz:18,39 proc.), krakowskiego (Andrzej Duda: 37,8 proc.; Bronisław Komorowski: 31,6 proc.; Paweł Kukiz: 20,05 proc.) oraz nowosądeckiego (Andrzej Duda: 54,4 proc.; Bronisław Komorowski: 20,9 proc.; Paweł Kukiz: 16,02 proc.).
Według sondażu late poll, przeprowadzonego przez pracownię IPSOS - Sondaż late poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News, Andrzej Duda zdobył w całej Małopolsce 42,2 proc. głosów. Na Bronisława Komorowskiego głos oddało 28,6 proc. wyborców w Małopolsce. Paweł Kukiz zdobył 17,9 proc. głosów.
Inaczej było jednak w samym Krakowie. Tutaj - także już według oficjalnych danych - najwyższy wynik uzyskał Bronisław Komorowski. Zdobył on 36,91 proc. głosów krakowian. Na Andrzeja Dudę zagłosowało natomiast 31,99 proc. wyborców z Krakowa.
W skali całego kraju - również według sondażu late poll - A. Duda otrzymał 34,5 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 33,1 proc. Na trzecim miejscu znalazł się Paweł Kukiz, na którego - według IPSOS - zagłosowało 20,5 proc. wyborców. Według przeprowadzonego sondażu, frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 48,8 proc. W Małopolsce była nieco wyższa i wyniosła 53,2 proc.
W Małopolsce wczorajsze głosowanie przebiegało bez większych zakłóceń. Odnotowano tylko jedno naruszenie ciszy wyborczej. Jak poinformował Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej, o godz. 9 do dyżurnego SM w Nowej Hucie wpłynęło zgłoszenie dotyczące napisu, który pojawił się na ogrodzeniu boiska sportowego przy ulicy Mycielskiego.
Strażnicy znaleźli na miejscu baner (długi na 10 i wysoki na 2 m) z wulgarnym napisem odnoszącym się do jednego z kandydatów. Usunęli baner oraz powiadomili policję i Wydział Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.
Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, do godz. 17 frekwencja w Małopolsce wyniosła 37,1 proc., czyli nieco powyżej wyniku ogólnokrajowego. We wszystkich komisjach do tej godziny wydano bowiem 34,41 proc. kart.
Przypomnijmy, że głosy z poszczególnych komisji w naszej archidiecezji trafiają do komisji okręgowych w Krakowie oraz Nowym Sączu. Ponadto w Małopolsce okręgowa komisja mieści się także w Tarnowie. Całe województwo to łącznie 2 459 obwodowych komisji wyborczych.
W sumie w kraju i za granicą do niedzielnego głosowania uprawnionych było - według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 8 maja 2015 roku - 30 768 394 osób.
Termin drugiej tury wyborów prezydenckich, w której zmierzą się dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami z pierwszego głosowania, został wyznaczony na 24 maja - dwa tygodnie po pierwszej turze.