Nowy numer 42/2020 Archiwum

Uniwersytet Jagielloński świętuje

Krakowska Alma Mater uhonoruje dwóch wybitnych uczonych. Postara się również przyciągnąć nowych studentów.

We wtorek 12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodzi swe coroczne święto, organizowane zawsze w kolejną rocznicę wydania w 1364 r. przez króla Kazimierza Wielkiego aktu fundacji uczelni. Z tej okazji, w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu, w Collegium Maius zostaną wręczone wyróżnienia dla dwóch wybitnych uczonych.

Doktorat honoris causa UJ otrzyma prof. Anthony Giddens, wybitny socjolog brytyjski. Złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” otrzyma zaś prof. Jerzy Wyrozumski, znany historyk średniowiecza, w tym dziejów Krakowa, wieloletni wykładowca UJ.

- W przeddzień uroczystości, 11 maja o godz. 19., prof. Giddens wygłosi w Auditorium Maximum naszej uczelni (ul. Krupnicza 33) wykład poświęcony światu w XXI wieku - powiedział prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.

12 maja rano, władze uniwersytetu złożą w katedrze wawelskiej kwiaty na sarkofagach fundatorów uczelni: króla Kazimierza Wielkiego, św. królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły.

- Pamiętamy zawsze o naszych dobrodziejach i naszej tradycji. Pamiętając o przeszłości, nei zapominamy jednak o przyszłości. Dlatego walczymy o to, by najlepsi maturzyści nie wyjeżdżali z Polski lecz studiowali u nas - dodał rektor Nowak.

Od 28 maja chętni do studiowania na UJ m. in. tegoroczni maturzyści, będą mogli rejestrować się elektronicznie na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z myślą o nich, uczelnia przygotowała nowoczesną kampanię promocyjną pod hasłem: „Chcesz być trendy przez stulecia? Kierunek UJ”.

- Kampania ma w atrakcyjnej  formie przedstawić nowoczesność uniwersytetu, jednak z wykorzystaniem symboli nawiązujących do przeszłości - poinformowała Kinga Drechny, kierownik Działu Promocji i Informacji UJ.

Do studiowania zachęcają więc zarówno umieszczone na materiałach promocyjnych portrety: króla Kazimierza Wielkiego, św. królowej Jadwigi, Mikołaja Kopernika i Mikołaja Reja jak i studenci, doktoranci oraz absolwenci opowiadający swe historie za pośrednictwem komiksu.

- Na potrzeby tej kampanii stworzyliśmy specjalna stronę internetową: www.kierunek.uj.edu.pl. Ma zaznajomić maturzystów zarówno z bogatą ofertą edukacyjną uniwersytetu jak i prześledzić w „kosmicznym” stylu pierwsze kroki w rekrutacji na UJ - wyjaśniła K. Drechny.

Od 29 maja do końca lipca w budynku Collegium Novum (ul. Gołębia 24) będzie działało Letnie Biuro Rekrutacji, gdzie kandydaci na studia będą mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama