Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wspominamy ks. Tadeusza Juchasa

Koncerty chórów, odsłonięcie epitafium, finał konkursu gazetek parafialnych - to niektóre formy upamiętniające postać ks. prałata Tadeusza Juchasa, wieloletniego kustosza sanktuarium Królowej Podhala.

17 maja uroczystej Mszy św. o godz. 18 w ludźmierskim sanktuarium będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń, przyjaciel zmarłego kapłana. Miejscowa młodzież w programie artystycznym przypomni sylwetkę wieloletniego kustosza sanktuarium Gaździny Podhala. Nastąpi także odsłonięcie pamiątkowego epitafium.

Niespełna tydzień później odbędzie się finał I Archidiecezjalnego Konkursu Gazetek Parafialnych im. ks. prałata Tadeusza Juchasa, któremu patronuje metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W ostatni dzień maja w ludźmierskim sanktuarium odbędzie z kolei IV Koncert Chórów Podhalańskich, który od tego roku jest dedykowany śp. ks. prałatowi Tadeuszowi Juchasowi. Podczas tegorocznego koncertu, który rozpocznie się o godz. 16.00 wystąpi 6 chórów, w tym chór gospodarzy z Ludźmierza.

Jak przypomina ludźmierski organista Adam Rajski w 2010 roku po raz pierwszy z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Juchasa w ostatnią niedzielę maja w ludźmierskiej bazylice odbył się koncert pt. Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani - Koncert Chórów Podhalańskich. - Ten pierwszy koncert dał początek corocznemu świętu muzyki chóralnej u stóp Gaździny Podhala. Co roku zapraszamy chóry z innej części naszej małej podhalańskiej ojczyzny - przypomina A. Rajski.

Rok temu koncert odbył się w dzień po śmierci ks. Tadeusza Juchasa. Z racji tego, że był on inicjatorem tego wydarzenia i pragnął, aby podhalańskie chóry spotykały się, jak On to mawiał: na majówce u Matki Bożej w Ludźmierzu, od ubiegłego roku koncert ten jest dedykowany właśnie ks. prałatowi Tadeuszowi Juchasowi, a od tego roku będzie nosił również Jego imię: Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani - Koncert chórów podhalańskich im. ks. prałata Tadeusza Juchasa.

31 maja w ludźmierskiej bazylice wystąpią: Chór z Bukowiny Tatrzańskiej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa pod dyrekcją Jacka Hyżnego, Chór Belcanto z Dobrej pod dyrekcją Urszuli Palki-Ranosz, Chór z Kluszkowiec z Pparafii św. Rafała Kalinowskiego pod dyrekcją Józefa Pańszczyka, Chór Parafialno-Flisacki ze Sromowiec Niżnych z Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny pod dyrekcją Eugeniusza Waradzyna, Chór Ave Maria z Krakowa z Parafii Matki Bożej Dobrej Rady pod dyrekcją Rafała Zimowskiego, a także gospodarz spotkania Chór Magnificat z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala pod dyrekcją Adama Rajskiego.

Na ostatnią chóralną majówkę zaprasza kustosz ludźmierskiego sanktuarium ks. proboszcz Kazimierz Klimczak i Prezes Sanktuaryjnego Chóru Magnificat Genowefa Czaja. Patronat medialny na wydarzeniem sprawuje m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama