Zespół szkół w podkrakowskich Raciborowicach zorganizował 18 maja szkolne uroczystości z okazji 600-lecia urodzin i 535. rocznicy śmierci swego patrona, Jana Długosza.
Słynny dziejopis, wybitny dyplomata i duchowny był bowiem związany nie tylko z Krakowem, lecz także z Raciborowicami w obecnej gminie Michałowice. W latach 1471-1476 dokończył budowę miejscowego kościoła pw. św. Małgorzaty. W kilku miejscach świątyni położonej blisko szkoły do dziś zachowały się tarcze z herbem Wieniawa, którym pieczętowała się rodzina Długoszów.
- O naszym dobrodzieju pamiętamy w modlitwach. Nasza parafia liczy 2,5 tys. osób. Wciąż dochodzą kolejne, gdyż w Raciborowicach osiedla się wielu nowych mieszkańców - powiedział ks. Wiesław Cholewa, proboszcz.
Dobrodziej raciborowickiej świątyni urodził się 1 grudnia 1415, zmarł zaś w Krakowie 19 maja 1480 r. Na mocy uchwały sejmu rok 2015 jest obchodzony jako Rok Jana Długosza.
W jubileuszowych uroczystościach szkolnych wziął udział... sam patron.
- Nadziwić się nie mogę, że minęło 600 lat od moich urodzin. Ja przeminąłem, ale moje dzieło i pamięć o mnie, skromnym kanoniku krakowskim, przetrwała - powiedział Długosz, w którego wcielił się Wiktor Jurek, uczeń III klasy gimnazjum.
Uczniowie przedstawili widowisko, w trakcie którego za pomocą zaczarowanego fotela można było przenosić się w czasie. Swoistą podróżą w przyszłość było również włożenie listy pracowników, aktualnych zdjęć wszystkich klas i innych pamiątek współczesności do „kapsuły czasu”. Ma być otwarta za 50 lat. Umieszczono ją na ten czas przed obeliskiem upamiętniającym 600-lecie urodzin patrona raciborowickich szkół, odsłoniętym przez Joannę Karyś-Róg, dyrektorkę placówki, i Antoniego Rumiana, wójta gminy Michałowice.
- W zespole mamy obecnie 274 uczniów. Tradycje edukacyjne Raciborowic są długie. Szkoła podstawowa wywodzi się z założonej w 1819 r. szkoły parafialnej. Ks. Jan Długosz jest jej patronem od 1925 r., gimnazjum patronuje zaś od 2001 r. - poinformowała J. Karyś-Róg.
Uczniowie zespołu grają m.in. w 24-osobowym zespole instrumentów dętych „Młoda Wieniawa” pod dyrekcją Jarosława Ignaszaka. Nauczycielem historii w Zespole Szkół w Raciborowicach jest Bartosz Rylski. To on zainspirował grupę swych uczniów do zajęcia się w ramach projektu edukacyjnego przybliżeniem osoby Długosza. Zespół w składzie: Paweł Czajka, Bogusia Kasznik, Dominik Kasznik, Wiktoria Sikora i Aleksandra Skorupa przeprowadził m.in. wywiad z dr. Mateuszem Wyżgą, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
We wtorek 19 maja o godz. 10., w 535. rocznicę śmierci Jana Długosza, uczniowie z Raciborowic wezmą udział we Mszy św. odprawionej kościele paulinów na krakowskiej Skałce. Ich patron, a zarazem dobrodziej paulinów, jest pochowany w krypcie klasztoru, tworzącej obecnie Panteon Narodowy.