Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pole golfowe obok sanktuarium

Rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę terenów obok krakowskiego sanktuarium św. Jana Pawła II.

Zarząd Infrastruktury Sportowej zdecydował, że na 34-hektarowym obszarze Białych Mórz (tuż obok Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!") powstanie pole golfowe. Zwycięską ofertę przedstawiła firma Golf & Spa Resort, która za dzierżawę terenu będzie płacić 18 tys. zł miesięcznie.

Przetarg dotyczył dzierżawy na najbliższe 30 lat. Pod uwagę, oprócz oferowanej kwoty, brano także sposób zagospodarowania terenu oraz termin realizacji inwestycji (pole golfowe na Białych Morzach powinno powstać do 2019-2020 roku). Na wydzierżawionym obszarze ma powstać także m.in. ogólnodostępna ścieżka spacerowa.

Wśród warunków, które musieli spełnić stający do przetargu, znalazł się także zapis o udostępnieniu terenu na potrzeby pielgrzymów, którzy w przyszłym roku przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Dwa położone obok siebie sanktuaria - Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i św. Jana Pawła II na Białych Morzach - będą jednymi z kluczowych punktów ich wizyty w Polsce.

Obecnie w rejonie papieskiego sanktuarium powstaje nowy układ drogowy, który ma umożliwić sprawny wjazd i wyjazd z parkingu przy kościele.

Kilka miesięcy temu ogłoszony został także konkurs (zorganizowany przez Politechnikę Krakowską na prośbę Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski) na zagospodarowanie większego, bo liczącego 110 ha, terenu wokół sanktuarium św. Jana Pawła II. O jego rozstrzygnięciu i nagrodzonych pracach można przeczytać w tekście Park "Białe Morza" na Światowe Dni Młodzieży.

Pomysł utworzenia parku wspierał Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGPM, który przekonywał, że na taką inwestycję można pozyskać nawet 85-proc. dofinansowanie unijne. Kiedy po przełożeniu terminu rozstrzygnięcia przetargu okazało się, że oferty dotyczą budowy pola golfowego, K. Barczyk przekonywał w rozmowie z "Dziennikiem Polskim", że park powinien przed Światowymi Dniami Młodzieży powstać przynajmniej na terenie między sanktuariami. - Byłby on najlepszym pomnikiem, jaki Kraków może postawić dla Jana Pawła II - mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama