GN 43/2020 Archiwum

Nowy zjazd z A4 w 2017 roku

Autostradowe skrzyżowanie powstanie w Niepołomicach i poprawi dojazd do tamtejszej strefy przemysłowej. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku i zakończyć się w roku 2017.

Porozumienie o współpracy w sprawie budowy nowego zjazdu podpisali 19 maja marszałek małopolski Marek Sowa, burmistrz Niepołomic Roman Ptak oraz Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według wstępnych szacunków budowa nowego węzła będzie kosztować ok. 70 mln zł, a pieniądze na to będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Budowa powinna rozpocząć się już wiosną 2016 i potrwać do wiosny 2017. Zjazd powstanie na drodze nr 964 w Podłężu (gm. Niepołomice).

- Podpisywane dzisiaj porozumienie to efekt wieloletnich zabiegów gminy Niepołomice o zjazd autostradowy. Dlatego cieszę się, że zakończyły się one pełnym sukcesem - zjazd został wprowadzony do Kontraktu Terytorialnego, a także ma zabezpieczone finansowanie z nowego programu regionalnego - mówił we wtorek marszałek Marek Sowa, dodając, że zjazd z pewnością będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju Niepołomic.

- Już teraz Niepołomicka Strefa Inwestycyjna jest jedną z prężniej działających i stanowi wzór dla wielu samorządów, jak prowadzi współpracę ze środowiskiem biznesu - zaznaczył.

- Warto było czekać, bo dzięki temu mamy zagwarantowane pieniądze unijne z nowej perspektywy programowej UE. Koszt powstania węzła to blisko 70 mln zł - sama gmina nie byłaby w stanie udźwignąć tak dużego wydatku - podkreślił z kolei burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Na budowie nowego węzła autostradowego skorzystać mają mieszkańcy i kierowcy ciężarówek (samochody wyjeżdżające ze strefy i jadące na wschód zaoszczędzą 12,5 km drogi, a te jadące na zachód - 5 km).

Nowy zjazd ma także ograniczyć ruch ciężkich samochodów na krajowej trasie nr 75 (przecina ona Puszczę Niepołomicką) oraz poprawić bezpieczeństwo. Obecnie bowiem najbliższe węzły dzieli aż 16 km, co utrudnia działania ratownicze na tym odcinku.

Za przygotowanie i realizację inwestycji odpowiadać będą władze Niepołomic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama