Nowy numer 43/2020 Archiwum

Od ołtarza do relikwiarza przejdź do galerii

Festiwal, któremu towarzyszy hasło: "Szukałem was", potrwa do niedzieli 24 maja. W programie znalazły się ciekawe koncerty, spotkania, warsztaty.

Festiwal zainagurowano w Zakopiańskim Centrum Edukacyjnym. Specjalnym gościem był artysta Marek Szala, twórca papieskiego ołtarza pod Wielką Krokwią z 1997 r. Opowiadał o okolicznościach jego powstania, symbolice, a także o innych dziełach, które stworzył później.

- Przyznaję szczerze, że wielu z grona artystów odmówiło mi pomocy, bo powiedzieli, że "za miskę zupy nie będą pracować" - przypominał M. Szala. I dodał, że on dał się jednak namówić. Wspominał ludzi, z którymi współpracował przy projekcie i rzeźbieniu ołtarza polowego pod Wielką Krokwią.

Uczestnicy spotkania mogli m.in. zobaczyć plany i projekt obiektu, obejrzeć film dokumentalny o tym, w jaki sposób powstawał papieski ołtarz. M. Szala przypomniał także swoje inne projekty, wśród których są dwa pomniki papieża w Rabie Wyżnej i "Księżówce". - Moją pracę można streścić jednym zdaniem - że zajmowałem się najpierw ołtarzem, a teraz relikwiarzem - uśmiechał się artysta, który rzeczywiście przygotował już dwa relikwiarze.

Podczas spotkania otwierającego festiwal głos zabrał m.in. burmistrz miasta Leszek Dorula. - Cieszę się, że już po raz 10. goszczą w naszym mieście młodzi ludzie, którzy naukę Jana Pawła II poznają w oparciu o swoje talenty - mówił.

Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty z twórcami lokalnej kultury, konkursy. Ciekawie zapowiada się piątkowy koncert Magdy Anioł. Początek o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama