Nowy numer 42/2020 Archiwum

Zapnij pasy w pit stopie

Na krakowskich stacjach benzynowych odbędzie się dzisiaj małopolska odsłona akcji "Mistrzowie w pasach". Potrwa ona od godz. 13 do 19.

Jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w prawidłowy sposób, dowiedzą się wszyscy, którzy odwiedzą pit stopy rozmieszczone na wybranych stacjach benzynowych. Eksperci wyjaśnią także, jak montować samochodowe foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi. Na najmłodszych pasażerów w pit stopach czekać będą niespodzianki i prezenty.

"Kampania ma też przekonać do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy, ryzykując życie swoje i innych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jaki i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne - za kilka dni wchodzą w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie" - podkreślają organizatorzy akcji, czyli Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Hasło kampanii nie jest przypadkowe - jej ambasadorem jest Kajetan Kajetanowicz, czterokrotny mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Wyniki przeprowadzonego w zeszłym roku pilotażu akcji (w województwie pomorskim) oraz dotychczasowy przebieg tegorocznej edycji (w Warszawie, Lesznie, Wrocławiu i Łomży) nie wypadają optymistycznie. "Trudno było znaleźć poprawnie zamocowany fotelik. Co więcej, po skontrolowaniu 400 osób dobrze zapięte pasy odnotowano zaledwie u ok. 10 proc. z nich" - przekonują organizatorzy akcji. "Nie umiemy prawidłowo zapinać pasów - przez co narażamy życie" - alarmują.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama